Jak fugować płytki ceramiczne? Fugowanie płytek ceramicznych jest czynnością niezbędną. Można ją wykonać samemu, kiedy klej już całkowicie wyschnie. Chcąc uzyskać zadowalający efekt fugowania, musimy wiedzieć jak przeprowadzić cały proces. Aby fuga wyszła równa i nie pozostawiła na płytkach nieestetycznych smug, należy ją dobrze dobrać i przygotować odpowiednio podłoże.
Fugowanie płytek ceramicznych – przygotowanie
Przed przystąpieniem do fugowania musimy najpierw przygotować podłoże. Na początku usuwamy ze spoin wszelkie resztki kleju i ewentualne zanieczyszczenia. Proces fugowania będzie prostszy, jeśli zwilżymy trochę krawędzie płytek. Przemywamy je więc wilgotną ściereczką.
Wybór fugi
Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego produktu. Kolor fugi musi pasować do barwy położonych płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, dobrze wybierać na przykład barwy z jednej palety kolorystycznej czy też inne jednak współgrające ze sobą. Możemy kierować się kontrastem, czyli do jasnobrązowych płytek wybrać fugę w kolorze czekoladowym. Innym rozwiązaniem jest perfekcyjne dopasowanie koloru do pigmentacji okładziny. W ten sposób stworzymy jednolitą i harmonijną całość. Podczas wyboru spoiny kierujmy się nie tylko względami wizualnymi, ale także praktycznymi. Fugując płytki podłogowe na przedpokoju czy w kuchni, najlepiej wybrać preparat, który jest wysoce odporny na zabrudzenia.
Sprawdź także:
- płytki ceramiczne drewnopodobne sklep https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne
- płytki ceramiczne dekoracyjne sklep internetowy https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne
- płytki ceramiczne zewnętrzne sklep https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne
Fugowanie ściennych płytek ceramicznych – krok po kroku
Rozpoczynając cały proces, pamiętajmy, że spoinę musimy nakładać po kolei na każdej ścianie. Dzięki temu, fuga wcześniej już nałożona nie wyschnie szybko, będziemy ją mogli więc łatwo wyrównać i wyczyścić.
- Najpierw przygotowujemy zaprawę spoinową. Musi być ona dokładnie wymieszana, aby miała jednolitą konsystencję, bez grudek. Sposób rozrobienia produktu znajduje się na jego opakowaniu.
- W kolejnym kroku przystępujemy do nakładania fugi. Używamy do tego gumowej pacy, wykonujemy energiczne ruchu, aplikując spoinę wzdłuż szczelin pomiędzy płytkami ceramicznymi.
- Teraz usuwamy nadmiar fugi pacą, dzięki czemu fuga zostaje również wyrównana.
- Po upływie 30 minut możemy rozpocząć wygładzanie fugi. Dokładnie myjemy płytki ceramiczne, tak wiele razy, jak to będzie potrzebne. Wycieramy powierzchnię płytek przy użyciu suchej, miękkiej ściereczki. Tak robimy na wszystkich ścianach.
- Na sam koniec nakładamy spoiny we wszystkich załamaniach, czyli niewielkich powierzchniach płytek ceramicznych.
Jak fugować płytki ceramiczne na podłodze?
Czynność tą musimy właściwie w taki sam sposób wykonać jak fugowanie płytek ceramicznych na ścianie. Kiedy już rozrobimy zaprawę, kładziemy ją przy użyciu gumowej pacy. Czynność tą rozpoczynamy od narożnika pokoju, po czym przemieszczamy się do środka pokoju. Jeśli powierzchnia do fugowania jest spora, wówczas lepiej podzielić ją na strefy. W ten sposób nie wyschnie nam fuga, przed jej wyrównaniem.
Fugowanie płytek ceramicznych – jaka szerokość spoin
W przypadku kiedy okładzina z płytek ceramicznych w domu nie jest narażona na niekorzystne działanie skrajnych temperatur, wówczas możemy wybrać dowolną szerokość spoin. Jeśli jednak płytki ceramiczne są wystawione na działanie różnej temperatury (taras, balkon, obudowa kominka, ogrzewanie podłogowe), wtedy spoiny muszą być szerokie. Spoiny powinny mieć minimum 2 mm i zajmować do 5 procent powierzchni wykładziny. Wiele zależy także od rozmiaru płytki ceramicznej, im jest on większa, tym spoiny są również szersze. W przypadku powierzchni ogrzewanej spoina powinna wynieść minimum 5 mm.
W jaki sposób uniknąć smug i zabrudzeń?
Podczas nakładania fugi, róbmy to ostrożnie, starajmy się jak najmniej zabrudzić płytki ceramiczne. Kiedy już skończymy cały proces, zacznijmy od razu usuwać nadmiar spoiwa. Nawet jeśli będziemy przestrzegać wszelkich środków ostrożności i tak na płytkach mogą pojawić się trudne do usunięcia zabrudzenia. Do mycia fugi używamy czystej wody w czystym pojemniku.
Ile czasu schnie fuga?
Do czyszczenia fug nie powinniśmy przystąpić zbyt wcześnie. Wysychanie jej zajmie trochę czasu, w zależności od danego produktu. Na produkcie powinna znajdować się informacje dotycząca czasu jego schnięcia. Za wczesne czyszczenie jeszcze mokrych spoinowanych powierzchni, może doprowadzić do wypłukania fugi i zarysowania płytek ceramicznych. Czas schnięcia wynosi od 24 do 48 h.
Dlaczego płytki ceramiczne należy fugować?
Fuga pełni funkcję dekoracyjną z ułożonymi płytkami. Tworzy z nimi jedną spójną całość. Poza tym jej zadaniem jest ochrona powierzchni przed wilgocią. W takich odstępach pomiędzy poszczególnymi płytkami nie gromadzą się zanieczyszczenia i kurz. Ma ona na celu zapobieganie także przed powstawaniem pleśni i grzybów, które mają doskonałe warunki w wilgotnej łazience czy też kuchni. Dodatkowo fuga zwiększa również przyczepność płytek, zapobiega ich obluzowaniu i pękaniu. Dzięki nim, trzymają się one stabilnie podłoża i nie ruszają na ścianie czy podłodze, a są przy tym równocześnie elastyczne. Fugowanie jest więc bardzo istotnym zabiegiem.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |