Jak otworzyć kasetę rolety wewnętrznej? Zastanawiasz się, czy zmienić osłonę lub planujesz jej gruntowne mycie? Należy do tego podejść ostrożnie. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zdemontować rolety wewnętrzne w kasecie, aby nie uszkodzić ramy i pozostałej instalacji. Wbrew pozorom konstrukcja wcale nie jest trudna do demontażu.
Czego unikać podczas zdejmowaniu rolet wewnętrznych w kasecie?
Zarówno pośpiech, jak i zdenerwowanie sprzyjają usterkom. Nawet podczas wymiany rolety w kasecie na nową, można naruszyć ciągłość ramy okna. W związku z tym najważniejsze jest zachowanie spokoju. Wcześniej należy też precyzyjnie zwinąć materiał w rolecie tekstylnej. Jeśli nie wiesz w jaki sposób zostały przymocowane elementy konstrukcyjne, należy je dokładnie obejrzeć. Poszukaj śrubek albo zaciskanych mocowań. Jeśli nie widać ani jednego, ani drugiego, może to oznaczać, że zostały przyklejone. Kiedy zdejmiesz już roletę, odłóż ją w bezpieczne miejsce na bok. Najlepiej wykonywać tę czynność w asyście drugiej osoby. Nawet mając taboret lub stołek, można stracić na nich równowagę, ponieważ konstrukcja może być ciężka. Wykonując pracę nieuważnie, można się zranić. Jeśli rolety zamontowane są inwazyjnie, konieczny jest od odpowiedni śrubokręt. Wybierz taki o właściwej średnicy, ponieważ zbyt mały utrudni zadanie, a za duży może uszkodzić okolice wkrętów. Jak pozbyć się śrub? Wystarczy odkręcić je z panelu mocującego. W trakcie pracy bądź ostrożny, aby nie uszkodzić ramy okna, materiału oraz pozostałych części instalacji. Po zakończeniu pracy odłóż śrubki w bezpieczne miejsce, aby ich nie zgubić. Przydają się, aby założyć starą roletę ponownie lub zamontować nową.
W jaki sposób zdemontować przyklejane rolety wewnętrzne w kasecie?
Czasami śrubki mogą być niewidoczne w rolecie dzień noc. Wtedy należy poszukać zaciskanych mocowań. Działają na zasadzie imadła, w związku z tym wystarczy je odkręcić, a następnie zdjąć profil. Jeśli nie ich nie ma, roleta dzień noc jest mocowana za pomocą kleju. W jaki sposób zdemontować taką osłonę? Aby zdemontować rolety wewnętrzne w kasecie, które są przyklejane, należy złapać całą instalację i stanowczo szarpnąć. W niektórych przypadkach może pojawić się opór. Wtedy należy użyć benzyny ekstrakcyjnej lub delikatnego rozpuszczalnika. W tym celu wystarczy nanieść kilka kropel za kasetę. Należy wybrać taki preparat, który nie niszczy ramy okna. Preparat może być również pomocny do dalszych prac, szczególnie do usuwania pozostałości kleju. Oba te przykłady wskazują, że demontaż rolety wewnętrznej można przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy fachowca. Nie jest to zdecydowanie trudny proces, ale wymaga cierpliwości i spokoju.
Istnieją jeszcze rolety w kasecie z bocznymi prowadnicami, które montowane są bezinwazyjnie. W związku z tym zawieszane są na ramie okiennej dzięki specjalnej taśmie piankowej. Jej podstawową zaletą jest to, że jest trwała. W związku z tym jej prawidłowy montaż chroni przed odklejaniem. Choć niewątpliwie to ogromny jej atut, problemy pojawiają się właśnie przy próbach jej zdjęcia. Od czego zacząć? Po pierwsze należy lekko poruszać roletą we wszystkie strony. Dzięki temu nieco się obluzuje. Po drugie należy ją zdecydowanym ruchem pociągnąć w swoją stronę. W ten sposób usuniemy osłonę z okna, ale z dużym prawdopodobieństwem taśma piankowa się rozwarstwi, pozostawiając nieestetyczne ślady, które są trudno usuwalne.
W jaki sposób czyścić ślady po roletach w kasecie?
Taśmy, które zostają na ramie, np. po moskitierach trudno usunąć klasycznymi środkami czystości. Jak zatem zrobić to skutecznie? Na początku należy zabrać ze sobą ściereczkę i rozpuszczalnik ekstrakcyjny, znany również jako benzyna ekstrakcyjna. Warto przygotować się na to, że nie pachnie zbyt przyjemnie. W związku z tym po jej użyciu należy dokładnie wietrzyć pomieszczenie, aby pozbyć się intensywnego zapachu. Produkt wykazuje jednak szereg zalet. Przede wszystkim nie wpływa w żaden sposób na strukturę plastiku okiennego. Nie matowi go, ale jednak skutecznie usuwa zabrudzenia i resztki kleju.
Niestety czyszczenie ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną jest żmudnym zajęciem, które wymaga dużo cierpliwości. Można natomiast zaopatrzyć się w urządzenie, które zeskrobuje resztki kleju po moskitierze okiennej. Warto jednak sprawdzić, czy nie działa tak silnie, że przy okazji niszczy plastik. Co można zatem zastosować? W tym celu sprawdzą się zarówno łyżeczka, jak i nożyk, które są miękkie. Po usunięciu śladów należy dokładnie umyć okno, najlepiej wodą z płynem do naczyń. Dzięki temu można pozbyć się zarówno nieprzyjemnego zapachu, jaki i pozostałych zabrudzeń.
Podsumowując, demontaż rolety montowanej bezinwazyjnie nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wymaga jednak sporo czasu i cierpliwości. Ostatecznie jednak osłona nie uszkadza okna w żaden sposób. W związku z tym znajduje szczególne zastosowanie w tych wypadkach, gdy wynajmujemy mieszkanie lub dom i nie możemy ingerować w strukturę ramy okiennej, ale chcemy jednak zamontować na niej jakąś osłonę. Demontaż jest również konieczny, aby wyczyścić osłonę.