Rekuperacja – dokładny poradnik na temat zalet jej stosowania

Rekuperacja – dokładny poradnik na temat zalet jej stosowania – rekuperacja to rodzaj wentylacji, który z powodzeniem jest stosowany od wielu lat w rozmaitych państwach świata. Wszystkie statystyki pokazują, że rekuperacja od pewnego czasu cieszy się również coraz większą popularnością w Polsce. Jest to uwarunkowane tym, że pozwala ona na znaczące ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem mieszkania. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy niniejszy artykuł, w którym tłumaczymy, jakie konkretnie korzyści wynikają  z zastosowania rekuperacji w mieszkaniu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Dlaczego prawidłowa wentylacja w budynkach powinna być tak ważna?

Każdy z nas w różnego rodzaju budynkach spędza nawet 20 godzin w czasie jednej doby. To, że nie odczuwamy dwutlenku węgla, wilgoci, alergenów czy kurzu w powietrzu, to wcale nie oznacza, że nie wdychamy do swojego organizmu wszystkich tych elementów. Dokładnie tak samo jest przy wdychaniu zanieczyszczeń powietrza. Sporo osób podejmuje decyzję o noszeniu masek antysmogowych na zewnątrz, które ściągają zaraz po wejściu do budynku – na przykład zakładu pracy bądź do swojego domu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zanieczyszczenia powietrza występują zarówno na zewnątrz jak i w środku rozmaitych pomieszczeń. Noszenie masek antysmogowych nie ma żadnego sensu, jeśli ściągamy je zaraz po wejściu do domu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nasz budynek wyposażony jest w wentylację mechaniczną bądź profesjonalne oczyszczacze powietrza.

Zanieczyszczenia powietrza, których nie da się dostrzec gołym okiem, są naprawdę bardzo niebezpieczne. Na ich oddziaływanie na nasz organizm możemy być narażeni przez cały dzień nawet wtedy, gdy w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Powietrze, które w ogóle nie pachnie, w rzeczywistości może być bardzo mocno zanieczyszczone. Oprócz tego, bardzo źle wpływa ono na poziom samopoczucia oraz ogólny stan zdrowia danego człowieka.

 Zobacz także:

Zanieczyszczone powietrze jest bardzo groźne!

Długotrwałe oddychanie bardzo mocno zanieczyszczonym powietrzem jest niebezpieczne dlatego, że szkodliwe substancje takie jak pleśń, grzyby, wirusy czy roztocza dostają się do organizmu. Często przyczynia się to do powstawania rozmaitych schorzeń układu oddechowego, w tym alergii. Oprócz tego, zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się też do pojawienia się bólów głowy, uczucia niepokoju, drażliwości, senności, bezsenności czy dużego zmęczenia.

Warto wiedzieć, że powietrze znajdujące się wewnątrz budynków może być nawet dziesięciokrotnie bardziej zanieczyszczone od powietrza, które znajduje się na zewnątrz. Aby się od tego uwolnić, może pomóc systematyczne wietrzenie, którego jednak unikamy przede wszystkim w miesiącach zimowych. Po czym można rozpoznać, że wentylacja w budynku działa w sposób nieprawidłowy? Pierwszym znakiem nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji jest skraplanie się pary wodnej na szybie. Brak prawidłowej wentylacji przyczynia się także do rozwoju pleśni, grzybów – w takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie remontu generalnego mieszkania. W takim wypadku warto zastosować się na nową wentylację. Rekuperacja  jest najlepszym rozwiązaniem!

 

Rekuperacja – co to takiego i dlaczego warto ją zastosować w domu?

Rekuperacja to określenie na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja jest odpowiedzialna za dostarczanie świeżego powietrza do środka budynku. Jednocześnie, usuwa ona z mieszkania całe powietrze, które zostało zużyte. Cały strumień, który nawiewa się do domu, jest przefiltrowywany oraz wstępnie ogrzewany za pośrednictwem powietrza wywiewanego. Takie działanie określa się odzyskiem ciepła. Może do niego dojść dzięki działaniu wymiennika ciepła, który zlokalizowany jest w rekuperatorze.

Odpowiednia wentylacja budynku powinna być jednym z priorytetów dla każdego właściciela danej nieruchomości. Niestety, w dalszym ciągu sporo osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Brak prawidłowej wentylacji mieszkania lub całej nieruchomości jest bardzo zgubny, o czym przekonało się już wiele osób. Ci, którzy podjęli decyduję o budowie energooszczędnych, nowoczesnych domów, w zdecydowanej większości przypadków wybierają rekuperację. Jest to wentylacja mechaniczna wyposażona w odzysk ciepła. Bardzo dobrze radzi sobie ona z zastąpieniem tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która w ogóle nie sprawdza się we współczesnym, niezwykle szczelnym budownictwie.

W nowoczesnych domach i mieszkaniach rekuperacja dla właścicieli jest już w zasadzie całkowitym standardem, z którego mało kto rezygnuje. Ten rodzaj budownictwa charakteryzuje się sporą szczelnością, co sprawia, że tradycyjna wentylacja, czyli wentylacja grawitacyjna, nie sprawdza się zbyt dobrze. W takich przypadkach zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór wentylacji mechanicznej, która jest w stanie zagwarantować nam o wiele lepszą, a co najważniejsze: stałą wymianę powietrza w całym domu. Równie ważne jest także to, że rekuperacja gwarantuje nam prawidłowy stosunek powietrza wywiewanego do nawiewanego. To z kolei powoduje, że komfort wentylacyjny budynku jest cały czas na niezmiennym, bardzo wysokim poziomie.