Meble w stylu skandynawskim: czym kierować się przy wyborze sofy?

Meble w stylu skandynawskim: czym kierować się przy wyborze sofy? Samodzielne urządzanie nowego mieszkania to dla wielu z nas albo ogromna przyjemność, albo przykry obowiązek. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do projektu swojego wymarzonego wnętrza, czy po prostu goni cię termin wykończenia remontu, to dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu poznasz zasady dobierania mebli do stylu skandynawskiego, a także dowiesz się, czym kierować się przy wyborze pasującej do tego stylu sofy.

Styl skandynawski, czyli prostota, ekologia oraz minimalizm

Ogromna popularność wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskiego jest spowodowana nie tylko stylowym, nowoczesnym wyglądem, ale także niezwykłą, pragmatyczną wygodą korzystania z mieszkania – przykładem są biurka w stylu skandynawskim. Głównymi założeniami skandynawskiego podejścia do architektury wnętrz jest postawienie na minimalizm i dużą ilość naturalnego lub sztucznego światła, dzięki czemu lokal sprawia wrażenie rozświetlonego i, w efekcie, przytulnego. Ważnym założeniem stylu skandynawskiego jest wykorzystywanie naturalnych, ekologicznych materiałów, szczególnie w kontekście trwającej katastrofy klimatycznej. Dbałość o środowisko naturalne jest nie tylko wyrazem dbałości o planetę, ale także zdrowego rozsądku – ekologiczne materiały cechują się zazwyczaj wysoką jakością wykonania oraz długim czasem użytkowania, który pozwala oszczędzić pieniądze na szybkie kupno nowych mebli. Ostatnią z najważniejszych cech stylu skandynawskiego jest architektoniczny minimalizm charakteryzujący się jak najefektywniejszym wykorzystaniem przestrzeni mieszkania oraz dostosowaniem liczby i wyglądu mebli takich jak krzesła, stoły czy sofy do metrażu i wyglądu pomieszczeń.

Meble w stylu skandynawskim: czym się charakteryzują?

Kwestia wyglądu i charakterystyki mebli idealnych do mieszkania w stylu skandynawskim wychodzi poza wspomniane wyżej ekologiczne materiały. Przy wyborze krzesła, stołu, pufy czy sofy poza dbałością o środowisko naturalne istotna staje się przede wszystkim praktyczność użytkowania takiego mebla, a także jego wpasowanie się w resztę wnętrza. Podczas wybierania umeblowania w stylu skandynawskim należy koniecznie upewnić się, że są one utrzymane w jasnych kolorach. W zależności od reszty mieszkania najlepiej sprawdzają się meble białe, szare, beżowe lub jasnobłękitne, choć w niektórych przypadkach odpowiednie będą również inne barwy. Umeblowanie powinno wpasować się w wygląd mieszkania i reszty sprzętów, a także, przede wszystkim, powinno wywoływać optyczne wrażenie powiększenia przestrzeni mieszkalnej. Niekontrastowe, jasne barwy pomagają w rozświetleniu wnętrza, co pozwala stworzyć wrażenie przytulności u domowników. Dobrym rozwiązaniem są też niektóre meble drewniane, szczególnie w przypadku stołów czy krzeseł. Do salonu warto jest wybrać wygodną i przestronną sofę, a także przenośne pufy, na których usadzić możesz odwiedzających cię gości.

Jak wybrać sofę do mieszkania w stylu skandynawskim?

Przed rozpoczęciem poszukiwań sofy idealnej do twojego nowego mieszkania koniecznie powinieneś posiadać dokładnie zaprojektowane wnętrze mieszkania, włącznie z ustawieniem i wielkością wszystkich mebli. Podczas tworzenia planów nie przesadzaj z wielkością mebla – sofa nie powinna wyróżniać się spośród reszty umeblowania. Innymi słowy, żaden mebel w mieszkaniu w stylu skandynawskim nie powinien zdominować pomieszczenia swoją obecnością. By uniknąć tego typu problemu, który znacząco zepsułby komfort użytkowania wnętrza, należy zdecydować się na meble charakteryzujące się symetryczną, uspokajającą geometrią. Podczas przeglądania ofert sklepów meblowych najlepiej jest zwrócić uwagę na najprostsze możliwe sofy, na czterech drewnianych nogach i z dwoma podłokietnikami. Większość tego typu mebli jest w stanie pomieścić na raz dwie lub trzy osoby, co jest ilością wystarczającą dla zdecydowanej większości mieszkań – a już szczególnie tych najmniejszych! Przed sfinalizowaniem zakupu należy koniecznie upewnić się, że kolor sofy pasuje do wyglądu pozostałych mebli i dodatków znajdujących się w pomieszczeniu, szczególnie pod względem kolorystycznym. Jeden źle dobrany mebel może zepsuć projekt całego wnętrza – warto na to uważać!

Czy styl skandynawski jest odpowiedni dla każdego mieszkania?

Choć styl skandynawski wciąż zdobywa w Polsce popularność, a jego proste założenia sprawdzają się w przypadku większości małych i średnich lokali, ów trend w architekturze wnętrz bywa w niektórych przypadkach nadużywany. Warto pamiętać, że styl skandynawski najlepiej sprawdza się w przypadku mieszkań niewielkich i posiadających dużą liczbę okien. Dla większych, dwupiętrowych domów lub np. lokali z antresolą znacznie lepszym rozwiązaniem będzie albo art deco, albo styl loftowy. Jednak niezależnie od preferowanego przez ciebie nurtu w architekturze wnętrz podczas planowania remontu lub urządzania mieszkania warto jest dokładnie rozplanować rozmieszczenie i rodzaj umeblowania, które powinieneś dobrać przede wszystkim pod kątem własnego gustu estetycznego, a także wygody korzystania z przestrzeni mieszkalnej.