Podologia – co to takiego?

Podologia – co to takiego? Podologia to pojęcie, które obejmuje bardzo szeroką liczbę zabiegów dotyczących obrębu stóp. Na Zachodzie podologia cieszy się znaczną popularnością, jednak w Polsce usługi związane z podologią dopiero zyskują na znaczeniu. Jest to odrębna dziedzina medycyny, która zajmuje się rozmaitymi dolegliwościami stóp. Łączy ona w sobie elementy dermatologii, kosmetologii, ortopedii, diabetologii oraz chirurgii.

Wszystkie osoby, które chciałyby zawodowo zajmować się podologią, czyli pielęgnować i leczyć stopy, powinny skorzystać z rozmaitych szkoleń podologicznych, które organizowane są cyklicznie w największych miastach w Polsce. Oto szerokie kompendium wiedzy odnośnie podologii. Zapraszamy do lektury!

Podologia – pakiet najważniejszych informacji 

Podologia to dyscyplina, która na świecie jest już dość mocno rozwinięta, jednak w Polsce dopiero raczkuje. Dotyczy ona rozmaitych zabiegów, które są wykonywane na stopach. Osoba będąca podologiem musi w swojej praktyce łączyć zawodową wiedzę oraz umiejętności z rozmaitych dziedzin: kosmetologii, chirurgii, diabetologii a w niektórych przypadkach nawet z diabetologii i ortopedii. Tak ogromne zróżnicowanie dziedzin, które łączy w sobie podologia wynika z tego, że jest to nauka rozwijająca się w naszym kraju, która nie jest jeszcze określona żadnymi dokładnymi uwarunkowaniami prawnymi. Co to oznacza? Że każdy zabieg realizowany w rejonie stóp można nazwać zabiegiem podologicznym. 

 

podolog
podolog

W krajach, w których podologia istnieje najdłużej, czyli w Szwajcarii, Francji i Niemczech, o wyodrębnienie podologii jako zawodu walczyli przede wszystkim pedicurzyści. Było to uwarunkowane tym, że zaniepokoiły ich warunki, w jakich wykonuje się zabiegi na stopach. Wiele zabiegów wykonywanych przez pedicurzystki kończyło się bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami takimi jak infekcje czy wrastanie paznokcia. W przypadkach ekstremalnych dochodziło nawet do konieczności amputacji paznokcia. Branża kosmetyczna w obliczu tego typu zdarzeń musiała zacząć walczyć o wyodrębnienie takiej dziedziny medycznej oraz utworzenie specjalnego kierunku studiów podologia.  

Kto powinien zgłosić się do podologa?

Do podologa powinny zgłaszać się w szczególności te osoby, które mają sporo problemów ruchowych, osoby niepełnosprawne, które nie mogą samodzielnie zadbać o stopy, diabetycy, osoby zmagające się z nadpotliwością stóp, grzybicą a także chorzy na zapalenie stawów. Podolodzy mogą także pomagać pacjentom z wrastającymi paznokciami oraz wykonują opatrunki na stopach. Sporo zabiegów zaliczanych do podologii można określić jako medycynę estetyczną. 

Podologia kosmetyczna – co to takiego? 

 

poradnia podologiczna
poradnia podologiczna

Wśród zabiegów, które obejmuje podologia, wyróżnia się takie, które są charakterystyczne dla medycyny estetycznej. Podologia kosmetyczna określa zabiegi, które są nieinwazyjne i nie wymagają realizowania czynności chirurgicznych. Taki podolog może realizować profesjonalne obcinanie paznokci, może usuwać rozmaite odciski, nagniotki i modzele, likwidować pękniętą skórę na stopach, masować stopy, rekonstruować płytkę paznokciową i wiele, wiele więcej. 

W Polsce do momentu w którym podologia nie jest określoną pewnie dziedziną medycyny mówi się wyłącznie o podologii kosmetycznej. Warto jednak wiedzieć o tym, że w krajach, w których ta dziedzina działa bardzo prężnie od bardzo wielu lat, nie ma podziału na zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne. Każdy zabieg, który jest realizowany w obrębie stóp, zalicza się do kategorii podologia. 

Co trzeba zrobić, aby zostać podologiem? 

W chwili obecnej nie ma w Polsce uregulowań prawnych określających normy oraz wytyczne pozwalające na uprawianie zawodu podologa. Nie istnieją także kierunki studiów, które miałyby kształcić przyszłych podologów. Osoby, które chcą posiadać wiedzę na temat podologii, mogą wybrać się na szkolenia i kursy, które są realizowane cyklicznie w największych polskich miastach. W naszym kraju powstaje także coraz więcej szkół oraz centrów podologicznych, które nieustannie prowadzą tego rodzaju kursy dla przyszłych podologów. 

W trakcie szkoleń dla podologów uczestnicy mogą uzyskać bardzo szeroką wiedzę odnośnie budowy anatomicznej a także biomechaniki stóp, budowy paznokcia oraz poznają wiele informacji na temat prawidłowej pielęgnacji stóp. Po tym, gdy uczestnik odbędzie cały kurs, posiada wiedzę odnośnie chorób stóp. Wie, w jaki sposób należy odróżniać zdrową płytkę paznokcia od takiej, która została zaatakowana przez grzybicę. Podolodzy znajdują także preparaty, które są przeznaczone do leczenia konkretnych schorzeń stóp. Na szkoleniach dla przyszłych podologów uzyskuje się także wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy, właściwej dezynfekcji i sterylizacji. Przyszły podolog w trakcie tego rodzaju szkoleń uczy się również w jaki sposób prawidłowo przeprowadzać wywiady ze swoimi klientami. Osoba, która odpowiedzialnie podchodzi do swojego przyszłego zawodu, powinna jak najczęściej korzystać z tego rodzaju szkoleń. Ośrodki, które organizują takie kursy, posiadają wielu doświadczonych nauczycieli przekazujących swoją wiedzę na temat podologii.