Czy da się wyjść z depresji?

Czy da się wyjść z depresji? Obecnie wiele osób cierpi na choroby psychiczne. Depresja zajmuje ona naprawdę wysokie miejsce w rankingach chorób psychicznych. To o czym myślimy, jak się wyrażamy i co robimy wpływa na nasze życie. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak trudna jest to choroba i jak bardzo cierpi osoba, która ją przechodzi. Nie jest łatwo pokonać smutek i zniechęcenie. Kiedy poznać, że cierpimy na depresję? O czym warto jeszcze wiedzieć? Jak radzić sobie z tą chorobą?

Czym jest depresja?

Depresja to bardzo poważne schorzenie psychiczne. Wymaga ona specjalistycznego leczenia. W żadnym wypadku nie można bagatelizować tej choroby, ponieważ jej skutki mogą być naprawdę opłakane. Często osoby, które odczuwają smutek i niepokój borykają się już z depresją. Depresja to właśnie pogorszenie nastroju, ciągły smutek, niepokój. Nie mamy na nic ochoty. Spada nam poczucie własnej wartości. Brakuje nam sił i energii, a zainteresowania i poprzednie umiejętności przestają nas cieszyć. Takie objawy mogą dotyczyć osób, które zmagają się z poważnymi problemami. Osoby te nie radzą sobie ze smutkiem np. po stracie kogoś bliskiego. Mogą też załamać się pod wpływem stresu czy wydarzeń losowych w ich życiu. Osoby takie często unikają kontaktów z bliskimi. Po prostu załamują się i odcinają się całkowicie od świata. Wszystko przestaje mieć dla nich znaczenie.

Leczenie depresji

Leczenie depresji to bardzo skomplikowany i długi proces. Nie jest łatwo powiedzieć osobie, która jest chora „ dasz radę” , albo „doskonale cię rozumiem”. Nie na tym to polega. Terapia z reguły odbywa się w domu. Czasami wymaga się leczenia depresji w szpitalu. To już w przypadku bardzo ciężkiej depresji, gdy mamy myśli samobójcze lub była podjęta próba samobójcza. Podczas leczenia depresji dużą rolę odgrywa rozmowa z pacjentem. Trzeba ustalić pewien plan działania. Przede wszystkim trzeba powiedzieć pacjentowi o jego chorobie. Należy wytłumaczyć mu na tyle, na ile jest to możliwe  jak będzie przebiegać leczenie. Nie jest to proste zadanie, ponieważ taki pacjent nie myśli jak zdrowo myślący człowiek.

Czy da się wyjść z depresji?Leczenie depresji jest skuteczne, ponieważ obecnie mamy sporo metod, z których możemy skorzystać. Większość pacjentów wychodzi z choroby.  Jedną z form leczenia depresji jest psychoterapia. Może być stosowana jako główna metoda leczenia, a może być dodatkiem przy leczeniu farmakologicznym. Ludzie z depresją nie koniecznie chcą opowiadać o swoim życiu, o swojej chorobie, ale właśnie dzięki dokładnemu naprowadzeniu terapeuta może osiągnąć sukces. Jeśli będzie wiedział jak podejść do chorej osoby to łatwiej będzie mu dobrać metody leczenia. Kolejna istotna formą leczenia depresji jest farmakologia. Na rynek są wprowadzane coraz to nowsze leki, które są bezpieczne i skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że leki przeciwdepresyjne nie działają od razu i na efekt czasami trzeba poczekać kilka tygodni. Leki powinny być stosowane regularnie. Z reguły codziennie i o tych samych porach dnia. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że mogą wystąpić działania niepożądane. Trzeba za każdym razem informować lekarzy jakie leki przyjmujemy. Jest to ważne z uwagi na interakcje. Nie powinno się też gwałtownie odstawiać leków antydepresyjnych, ponieważ może dojść do różnych sytuacji.

Elektrowstrząsy –  czy skuteczne?

Może źle się kojarzy, ale jest to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda leczenia depresji. Wywołuje ona negatywne skojarzenia, ale warto wziąć pod uwagę także jej pozytywne strony. Zabiegi elektrowstrząsów są przeprowadzane pod znieczuleniem ogólnym. Odbywają się w 12 seriach. Jeśli pacjent potrzebuje natychmiastowej poprawy to warto zaznajomić się z tą metodą. Z kolei metodą alternatywną jest nie wymagająca znieczulenia przez-czaszkowa stymulacja magnetyczna. Nie jest ona tak szybka jak elektrowstrząsy, ale również jest to metoda skuteczna i bezpieczna. Inną metodą jest stymulacja mózgu. Leczenie depresji jest naprawdę trudne. Trzeba wiedzieć jak podejść pacjenta. Trzeba poznać jego samego oraz problem, z którym się zmaga. Dobry specjalista na pewno będzie wiedział jakie metody i środki zastosować. Ważne, żeby zrobić to na wczesnym etapie choroby, żeby nie doszło do pogorszenia sytuacji.

Leczenie depresji u dzieci

terapia psychologiczna Gdynia
terapia psychologiczna Gdynia

Depresja może wystąpić w każdym wieku. Coraz częściej dochodzi do zaburzeń psychicznych u najmłodszych. Tak naprawdę depresja może wystąpić u każdego. Leczenie depresji u dzieci odbywa się najczęściej poprzez terapię. Najczęściej zaleca się terapie rodzinna, ponieważ bardzo często zdarza się, że zaburzenia nastroju odpowiedzialni są rodzice lub sytuacja jaka panuje w rodzinie. Dlatego ważne jest aby wszyscy członkowie rodziny brali w niej udział. Leczenie depresji  może się odbywać się poprzez zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Jednak jest to nieco utrudnione ze względu na to, że wiele leków na to schorzenie mogą przyjmować tylko dorośli. Mało jest leków przeciwdepresyjnych, które można podawać dzieciom lub młodzieży. Dlatego najlepszym sposobem są metody terapeutyczne i rozmowa.