Jak pozyskać środki na plac zabaw?

Jak pozyskać środki na plac zabaw?

Jak pozyskać środki na plac zabaw? Pomysł na zbudowanie placu zabaw to świetny pomysł. Zanim jednak zaczniemy projektować bezpieczną przestrzeń dla dzieci, musimy zapewnić na ten cel odpowiednie fundusze. Koszt zagospodarowania i wyposażenia około 200 metrów kwadratowych gruntu może sięgać nawet 250 000 zł. Im większy plac zabaw, tym lepiej – tym wyższy koszt całej inwestycji. Sprawdźmy, gdzie i jak ubiegać się o środki z przedszkolnego placu zabaw.

Linowy plac zabaw – skąd wziąć fundusze?

Przedszkola mogą pozyskiwać środki zewnętrzne na plac zabaw na kilka różnych sposobów. Istnieje możliwość ubiegania się o projekt, budowę i wyposażenie placów zabaw w ramach planów krajowych, regionalnych lub lokalnych. Fundusze można również pozyskać od organizacji pozarządowych, darowizn (od osób prywatnych lub firm). Istotnym źródłem środków na place zabaw są również fundusze unijne na przedszkola, które można aplikować na dwa sposoby: przygotować własne projekty lub uczestniczyć w projektach już zrealizowanych (najczęściej przy udziale jednostek samorządu terytorialnego). Dostępność tych funduszy może się różnić w zależności od regionu – jest to duża liczba różnych programów skierowanych do obszarów wiejskich.

Starając się o dofinansowanie placu zabaw w drodze określonej procedury, trzeba w pełni zrozumieć jego założenia i cele. Dotacje w dużej mierze zależą od napisania fachowego projektu lub petycji, w której musimy nie tylko jasno opisać swoje potrzeby i podać wszystkie niezbędne dane (np. Własność działki, jej wielkość, aktualną sytuację itp.), Ale być również dostosowane do celów konkretnego projektu. Zwykle oznacza to przeprowadzenie pewnych działań edukacyjnych, dzięki poprawie bazy przedszkola będziemy mogli te działania edukacyjne realizować.

Plac zabaw huśtawka zjeżdżalnia – przedszkole i szkoła

Czy możliwości finansowe tych dwóch placówek oświatowych są takie same? Wszystko zależy od źródła i planu, z którego chcemy pozyskać środki. Szkoły z oddziałami przedszkolnymi mają takie same możliwości finansowania jak przedszkola. Ważne jest, aby uważnie przeczytać program i napisać projekt / wniosek o dofinansowanie, w którym opisujemy potrzeby, które najlepiej odpowiadają celom programu.

Unia Europejska przeznacza bardzo dużo środków, które poprzez różne programy mogą być przeznaczone na działalność edukacyjno-dydaktyczną, a więc także na infrastrukturę, ułatwiającą i uatrakcyjniają pracę w przedszkolach i szkołach. Unijny projekt dla przedszkoli (nie tylko!) Pozwala na częściowe lub pełne pokrycie wydatków związanych z rozbudową / modernizacją czy budową placów zabaw.

Jak pozyskać fundusze unijne? Najpierw znajdź program, za pomocą którego możesz je zdobyć. W Warszawie działa centralne centrum informacyjne o funduszach europejskich, a na miejscu działają centra informacyjne o ponad 70 funduszach europejskich w dużych i średnich miastach w całej Polsce. Punkty te składają się z konsultantów, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące obecnego programu grantowego, pomogą znaleźć projekty unijne dla przedszkoli / placów zabaw oraz wyjaśnią, jak uzyskać fundusze unijne na wyposażenie przedszkoli.

Plac zabaw karuzela – dofinansowanie gminne

Każde miasto i gmina dysponuje środkami na różne działania lokalne, w tym na działalność edukacyjną. Przedszkolny plac zabaw jest problemem bardzo blisko centrum miasta / gminy i należy zabezpieczyć fundusze z budżetu miasta / gminy. Obecnie dofinansowanie przedszkoli przez gminę dotyczy wszystkich zadań realizowanych przez placówkę (za to rodzice płacą jedynie niewielką opłatę za przedszkole), a tam gdzie to możliwe, powinno obejmować także tworzenie i stałe utrzymywanie odpowiedniej rozrywki obiekty dla dzieci w wieku szkolnym Infrastruktura dla przedszkolaków. W dużych gminach ze sołectwem każda gmina powinna posiadać tzw. Fundusz sołectw, który służy poprawie jakości życia mieszkańców poszczególnych sołectw / sołectw. Wiejski plac zabaw przy przedszkolu doskonale nadaje się do tego pomysłu, ponieważ pozwala zaaranżować bezpieczne miejsce zabaw dla najmłodszych mieszkańców sołectwa. Przedszkola prywatne otrzymują również dofinansowanie z miast, w których działają. Zgodnie z obowiązującym prawem kwota ta powinna wynosić 75% kwoty pobieranej przez przedszkole państwowe (na dziecko). Nic nie może powstrzymać prywatnych organizacji przed próbami pozyskania większych funduszy na plac zabaw. Jednak w ich przypadku znacznie łatwiej jest wyposażyć przedszkola w środki unijne dla przedszkoli niż pozyskać środki z budżetu miasta / gminy.

Polecamy także:

Środki pieniężne z budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski to tylko budżet partycypacyjny, który umożliwia obywatelom podjęcie decyzji, którą część budżetu miasta / gminy należy przeznaczyć. Obywatele sami mają możliwość zgłaszania projektów (w końcu wiedzą co jest najbardziej potrzebne w danym mieście / gminie / wsi – oczywiście może to być wyposażenie przedszkoli w place zabaw!), A mieszkańcy miasta / gmin mogą wtedy głosować. Budżety mieszkańców już funkcjonują w ponad 70 miastach i gminach w Polsce, a ich liczba stale rośnie. Informacje o budżetach obywateli i zasadach składania projektów należy znaleźć na stronie internetowej swojego miasta / społeczności.