Działki na sprzedaż: każdy mężczyzna w swoim życiu powinien spłodzić syna, zasadzić drzewo i wybudować dom. Niewątpliwie drugi i trzeci element jest w stanie zrealizować zakupując działkę i planując swoją przyszłość w domu jednorodzinnym. Pierwszym krokiem (z wielu) do realizacji swoich marzeń będzie znalezienie działki na sprzedaż. Okazuje się, że ten proces nie jest taki prosty, jakby się pierwotnie wydawało. Istnieje bowiem szereg czynników wpływających na atrakcyjność działki czy jej cenę. Pochylmy się nad tym bliżej.
Co ważne jest dla działki, którą poszukuje przeciętny Kowalski?
Pierwszym elementem wpływającym na wartość działki na sprzedaż, a także mającym szczególne znaczenie dla kupującego jest jej lokalizacja. Pojęcie to jest dość szerokie gdyż dla jednych w słowie lokalizacja mieści się odległość od miasta, dla innych jest to cicha okolica, dla jeszcze innych znaczenie ma sąsiedztwo, a dla jeszcze innych widok z działki. W zależności od położenia działki na mapie Polski, każda z tych cech charakterystycznych może mieć mniejsze lub większe znaczenie. Poszukując działki pod Krakowem, czy innym większym mieście znaczenie będzie miała odległość i łatwość dojazdu do centrum miasta. Na pogórzu i w górach daleki widok będzie miał szczególne miejsce. Ale i pod wspomnianym Krakowem są działki, z których rozpościera się piękny widok na Tatry. Ponieważ takich miejsc jest niewiele wartość takich działek znacznie rośnie w stosunku do tych bez widoku.
Kupowanie kota w worku nie zawsze opłacalne
Kolejnym elementem ważnym dla działki na sprzedaż są jej wymiary i powierzchnia. Pod budowę domu jednorodzinnego najczęściej są poszukiwane działki między 6 a 10 arów. Jest to wielkość na której jest i miejsce na zabudowę domem a także na ogród w którym człowiek znajdzie spokój i relaks po długim dniu pracy. A z drugiej strony nie ma zbyt wiele areału na pielęgnację przestrzeni zielonej. Swoje znaczenie mają też wymiary działki oraz ułożenie względem stron świata. Działka nie może być zbyt wąska aby bez problemu zmieścił się tam dom najczęściej mający szerokość między 10 a 12 metrów (pamiętać należy o 4 metrach oddalenia domu od granicy z każdej strony, co oznacza że działka powinna mieć co najmniej 18-20 m szerokości). Działki węższe wymagają specjalnych projektów lub odstępstw od przepisów i to obniża ich wartość. Także kierunki świata mają znaczenie: najlepiej jest jeśli wjazd na działkę jest od strony północnej, ogród zaś z domem od słonecznej strony południowej.
Przy kształcie i wymiarach działki nie można zapomnieć o tak ważnej kwestii jak geodezyjne znaki graniczne. Jest wiele takich nieruchomości, gdzie wizualnie granice wyznaczone są przez miedze, ogrodzenia, cieki wodne i inne przeszkody terenowe. Często okazuje się jednak, ze rzeczywista granica działki nie przebiega tak jak jest to widoczne. Przez lata pracy ale i zaniedbań człowieka często bywa, że działki sąsiada są podorywane, ogrodzenia z siatki stawiane obok granicy, a granice np. z lasem zarastają rozwijającą się roślinnością leśną. Takie kwestie szczególnie powinny podlegać kontroli w przypadku wystawiania działki na sprzedaż, gdyż prostowanie takich spraw może być bardzo czaso- i finansochłonne.
Media w działce czy obok niej?
Zupełnie osobną kwestią ale nie mniej ważną z punktu widzenia działki na sprzedaż jest jej uzbrojenie. Dostępność mediów, ich odległość od granic, możliwość zaopatrzenia potrzeb nieruchomości – także wpływa na wartość. Pomimo tego, ze mamy XXI wiek nadal wiele miejscowości w Polsce nie ma dostępu do wody z wodociągu, kanalizacji i gazu. Na szczęście brak prądu został już raczej wyeliminowany. Dostęp zaś do usług telekomunikacyjnych nadal pozostawia wiele do życzenia: nadal są miejscowości gdzie nie ma dostępu do telefonu, sygnału GSM i Internetu. Przenosząc się z większych miejscowości czy miast do wsi warto zawczasu zasięgnąć języka u sąsiadów i sprawdzić, czy te dziewicze warunki oraz bliskość natury będzie nam odpowiadać na dłuższą metę.
Rolna czy budowlana – czy to w ogóle ważne?
Budowlane działki na sprzedaż są obarczone szczególnym ryzykiem. Nieznajomość terenu może spowodować, że trafimy na nieruchomość, która okaże się nie do zabudowania. Nie mówimy tutaj o planach zagospodarowania przestrzennego (te rzeczy łatwo sprawdzić na stronach internetowych gminy) lecz o wadach samego terenu. Tereny podmokłe, słabe grunty, tereny szkód górniczych, osuwiska – przeciętny laik może nie zwrócić uwagi na tego typu rzeczy choć zawsze jakieś sygnały są zauważalne. Stąd zakup gruntu warto powierzyć specjaliście, który pracuje w danym terenie i ma doświadczenie w rejonie który interesuje kupującego.
Nie można też zapomnieć o tak ważnej rzeczy jak sąsiedztwo. Kiedy dziś buduje się nowe osiedle domów jednorodzinnych w sąsiedztwie mamy po prostu…domy jednorodzinne. Nie należy jednak zapominać, że często szukamy działki na sprzedaż w terenach już zabudowanych. Na co należy zwrócić uwagę? Czy obok nie mamy ruiny która szpeci widok, zabudowań gospodarczych (rolnych) z których dochodził będzie zapach gnojowicy, ferm kurzych (które będą niewidoczne dla oka, schowane za wysokim murem, lecz zapach będzie lub nie w zależności od kierunku wiatru), czy w planach (nawet 10-letnich) nie jest planowana w pobliżu autostrada czy inna droga szybkiego ruchu. Tu także trzeba pamiętać o tym, ze hałas z takiej drogi może być nawet słyszalny z odległości do 1 km w zależności od ukształtowania terenu i kierunku wiatr w danym momencie. Hałas znacznie podnosi mokra nawierzchnia od deszczu.
Niewątpliwie posiadanie własnej nieruchomości, własnego domu podnosi prestiż. Wymaga jednak zaangażowania sporych środków pieniężnych i czasu przy nabyciu działki na sprzedaż. Jak widać ryzyko popełnienia błędu jest spore, a straty spowodowane ryzykiem mogą iść w setki tysięcy złotych. Dlatego nie można „łapać się na okazję”, nie można podejmować decyzji o zakupie pod wpływem emocji, na szybko. Jeżeli nieruchomość jest naprawdę wartościowa, to trzeba za nią zapłacić odpowiednią cenę.