Działki na sprzedaż. Od czego zależy ich cena?

Działki na sprzedaż. Od czego zależy ich cena? Zakup działki nie jest decyzją prostą, dlatego też jej podjęcie należy rozciągnąć w czasie, który pozwoli nam nie tylko na załatwienie wszelkich formalności, ale także na rozważenie zalet i wad danej oferty. Dzięki temu będziesz pewien, że Twój wymarzony dom stanie na terenie pewnym, który nie zaskoczy Cię niemiłymi niespodziankami. Dobrze, jeśli zorientujesz się też co do przyszłych planów, związanych z rozwojem okolicy. Warto poświęcić więc nieco czasu i trochę się zaangażować, by zaoszczędzić sobie nerwów w przyszłości. Pochopnie zakupiona działka może stać się powodem stresów, jeśli np. nagle okaże się, że podmokły teren zaczyna się deformować, opóźniając budowę domu lub uniemożliwiając realizację wybranego projektu.

Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

Działki na sprzedaż. Od czego zależy ich cena?

Jeśli chcesz mieć pewność, że zakupisz odpowiednią działkę, która doskonale będzie się nadawała do realizacji Twoich celów i marzeń, być może konieczne będzie skorzystanie z fachowych porad specjalistów. Jednym z nich jest na przykład geolog. Jeśli nie chcesz zostać niemile zaskoczony, możesz skorzystać z usług geologa, który zbada, czy działka na sprzedaż nie znajduje się na terenie podmokłym. Podejmując decyzję o zakupie działki trzeba mieć na uwadze to, że okolica będzie się stale rozwijała i modernizowała, warto więc zapoznać się z planami, jakie powinien udostępnić Ci np. urząd gminy. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się, czy np. w pobliżu nie jest planowana budowa hałaśliwej drogi, która zniszczy Twoje marzenie o zamieszkaniu w cichej i spokojnej okolicy, lub przeciwnie – ułatwi Ci dojazd do miasta. Wpływ otoczenia na cenę działki także nie jest bez znaczenia. Należy sprawdzić odległość zbiornika wodnego od działki, co pozwoli oszacować ryzyko wystąpienia ewentualnej powodzi. Dla kupującego ważną sprawą może się okazać także sprawdzenie stopnia nasłonecznienia działki na sprzedaż. Dzięki temu będzie można jeszcze lepiej dostosować projekt zabudowań do warunków terenu.

Co wpływa na ustalenie ceny działki?

Dla wyceny działki na sprzedaż mają znaczenie takie kwestie, jak lokalizacja i wielkość działki, otoczenie, w jakim działka się znajduje, plany związane z zagospodarowaniem terenu, oraz warunki gruntowe. Uzbrojenie działki, czyli doprowadzenie takich mediów, jak woda, gaz i prąd, ma ogromne i kluczowe znaczenie dla ceny działki. Tania działka bez uzbrojenia może wygenerować wiele dodatkowych kosztów i trudności  związanych z samodzielnym doprowadzeniem mediów na działkę. Najdroższe działki znajdują się na terenach atrakcyjnych pod względem turystycznym, w miejscach o dużym potencjale komercyjnym i handlowym, w centrach miast lub w prestiżowych dzielnicach. Cena działki w mieście rośnie także wtedy, gdy w jej pobliżu znajduje się przystanek, ułatwiający komunikację. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na budowę domu na przedmieściu, dlatego też ceny działek na spokojnych terenach, znajdujących się jednak blisko granic miasta i świetnie skomunikowanych z miastem, rosną, gdyż rośnie liczba zainteresowanych nimi osób. Obecność oraz jakość infrastruktury w pobliżu działki także ma oczywiste znaczenie dla jej wyceny. Im lepszy stan techniczny drogi dojazdowej, tym wyższa cena działki na sprzedaż.

Czy warto sprzedawać działkę z pośrednikiem?

Jeśli należysz do osób, które nie posiadają doświadczenia w wystawianiu ofert sprzedaży działek, skorzystanie z agencji nieruchomości lub biura pośrednictwa może okazać się niebywale pomocne. Zaoszczędzisz dzięki temu czas, a Twoja oferta, opracowana przez specjalistów, będzie mogła wyróżnić się na tle innych. Pamiętaj, że aby mieć pewność, że pośrednik pomoże w sprzedaży działki, a nie zaszkodzi, musisz sprawdzić, czy posiada on odpowiednią licencję i uprawnienia. Warto będzie też zasięgnąć opinii o działaniach różnych agencji, porównaj także prowizje. Pośrednik przy sprzedaży działki będzie pomocny podczas opisywania oferty sprzedaży gruntu. Powinna ona znaleźć się nie tylko na terenie na sprzedaż, ale przede wszystkim w mediach, głównie w internecie. Ofert tego rodzaju jest mnóstwo i jeśli chcesz, aby Twoja wyglądała atrakcyjnie i podkreślała wszystkie walory działki, warto zlecić to zadanie zawodowcom. Zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży działki w umiejętny sposób to duża szansa na sukces. Na tym jednak rola pośrednika się nie kończy. Jego zadaniem będzie także umiejętne przeprowadzenie negocjacji, udzielanie pomocy i wsparcia podczas kompletowania dokumentów i sporządzania umów, a także przy załatwianiu wielu urzędowych formalności. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i unikniesz stresu.

Z decyzją o zakupie lub sprzedaży działki trzeba się przespać, i to niejeden raz. Zarówno w przypadku pochopnego zakupu, jak i też w razie pochopnej sprzedaży, możemy napotkać nieprzewidziane trudności i przykre niespodzianki. Nie powinniśmy więc dawać skusić się na podejrzanie tanie oferty, bez uprzedniego zasięgnięcia porady specjalistów lub bez zapoznania się z wymogami formalnymi i ich kosztami.