Sprzedaż apartamentów w górach. Czy warto w to zainwestować? Walory turystyczne polskich gór przyciągają wiele osób i napędzają rozwój gospodarczy regionów, w których są położone. Doskonale wpływa to na funkcjonowanie rynku nieruchomości na tych właśnie obszarach. Jego strona podażowa jest dość obszerna i bogata.
Natomiast zapotrzebowanie na apartamenty, a więc popyt na tego rodzaju dobra, stale rośnie. Sprzedaż apartamentów w górach cieszy się ciągłym zainteresowaniem. Bardzo często na transakcje zakupu decydują się osoby planujące rozpoczęcie własnego biznesu. Deweloperzy proponują oferty na korzystnych warunkach, zapewniające stały i wysoki dochód płynący z wykonywania działalności inwestycyjnej za pomocą wykorzystywania apartamentów górskich.
Wynajmowanie apartamentów to zyskowna inwestycja niosąca za sobą wiele korzyści, wynikających ze współpracy lub inwestycji w samodzielny biznes. W ostatnim czasie dość popularne stały się tak zwane condhotele, ich genezy należy doszukiwać się Stanach Zjednoczonych – to stamtąd pochodzi przyjęty w Polsce system oparty o własność lokalu w danym apartamencie. Niewątpliwie zalety inwestycji w mieszkanie w górach będą oczywiste i nietrudne do zauważenia, jeśli tylko inwestor posiada dobry biznesplan oraz przemyślaną strategię zarządzania i marketingu. O czym należy pamiętać decydując się na skorzystanie z oferty deweloperów proponujących swoim klientom inwestycja w apartamenty w górach?
Opłacalność inwestycji
Firmy oferujące sprzedaż apartamentów w górach w swoich działaniach marketingowych kuszą przede wszystkim możliwościami osiągania zarobków przez cały rok. Góry to specyficzne pod tym względem obszary, gdyż w przeciwieństwie do ośrodków wypoczynkowych usytuowanych w innych miejscach, sezon turystyczny trwa tu przez dwanaście miesięcy, dając tym samym stały dochód na wysokim poziomie. Kupno apartamentu z zamiarem wynajmowania go turystom odwiedzającym tereny górskie przynosi niemałe przychody, z pewnością porównywalne do tych z wynajmowania zwykłego mieszkania i to tylko przy założeniu działalności w sezonie wakacyjnym. Natomiast w skali roku z uwzględnieniem wszystkich okresów takich jak wakacje, czy ferie zimowe oraz także okresów przestojowych, stanowi jeszcze bardziej opłacalną inwestycję. Niestety na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć spadek dochodu z tego typu przedsięwzięcia, jednak idzie to w parze z niższymi kosztami zakupu apartamentu. Należy dokładnie przemyśleć strategię inwestycyjną, by pomimo zahamowania na rynku nieruchomości, taka inwestycje była dla właściciela nadal opłacalna. Coraz popularniejszy staje się system polegający na nabyciu przez inwestora prywatnego prawa własnościowego do lokalu w budynku, a więc bez konieczności kupna całego apartamentu. Ma on w takim przypadku zapewniony także udział we własności części wspólnych, takich jak korytarze, windy czy tereny otaczające apartament z zewnątrz. Z pewnością możemy liczyć na około pięcioprocentowy zwrot z takiej inwestycji. Oczywiście to kwota brutto. Takie przedsięwzięcie wymaga także szczególnego dbania o klientów, są oni bowiem niezwykle wymagający i poszukują wyróżniającego się stylem i wygodą miejsca do wypoczynku.
Wymagania klientów
Inwestycja w apartament górski oczywiście na samym wyborze i kupnie odpowiedniego budynku się nie kończy. Konieczne jest jego odpowiednie zarządzanie zapewniające stały napływ klientów. Sprzedaż apartamentów w górach jest niezwykle popularnym przedsięwzięciem, co przekłada się na dużą ilość różnorodnych ofert. Należy zwrócić uwagę na wyposażenie apartamentu, w który chcemy zainwestować i ocenić, czy ma on szanse wybić się na tle stale rosnącej i podnoszące standardy konkurencji. Przygotowanie i wyposażenie apartamentu wpływa bowiem na jakość usługi wynajmu, co z kolei ma odzwierciedlenie w jego koszcie i ostatecznym wyniku finansowym osiąganym z takiej inwestycji. Przemyślana inwestycja hotelowa z różnymi udogodnieniami to pożądane przez inwestorów rozwiązanie gwarantujące zainteresowanie turystów i wybór konkretnego apartamentu jako miejsca wypoczynku. Sprzedaż apartamentów w górach bowiem uzależniona jest w głównej mierze także od potrzeb klientów wynajmujących dany lokal i zostawiających w nich swoje pieniądze. Inwestor może liczyć na zakup apartamentu przykładowo w Białce Tatrzańskiej płacąc od około dziesięciu tysięcy za metr kwadratowy. Deweloperzy prowadzą sprzedaż apartamentów w górach oferując budynki o różnej powierzchni, z urozmaiconym wyposażeniem i udogodnieniami dla rodzin z dziećmi. Z pewnością każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.
Inwestując w apartamenty górskie trzeba zwrócić uwagę na prognozowanie przyszłego zysku z takiego przedsięwzięcia. Sprzedaż mieszkań i apartamentów w górach jest niezwykle złożonym elementem na rynku nieruchomości, zapewniającym mnogość ofert i możliwość dobrania odpowiedniego apartamentu do wymagań inwestorów i ich przyszłych klientów. Z pewnością jest to biznes opłacalny, ale wymagający przemyślanej strategii i organizacji.