Witamina K dla niemowląt do kiedy?

Witamina K dla niemowląt do kiedy? Witamina K (przeciwkrwotoczna) jest rozpuszczalna w tłuszczach, tj. do wchłaniania witaminy K z pożywienia potrzebne są pokarmy zawierające tłuszcze (mleko w przypadku noworodków). Z nazwy jasno wynika, że wit K bierze udział w krzepnięciu krwi. Celem podawania witaminy K2 noworodkom jest zapobieganie chorobie krwotocznej. Sercem choroby krwotocznej jest niedobór (niski poziom) tej witaminy, co prowadzi do upośledzenia krzepnięcia krwi, krwawienia z rany pępowinowej, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwotok płucny, a także krwotoki w narządach wewnętrznych. Szczególnie niebezpieczne są krwotoki w mózgu i nadnerczach, które mogą prowadzić do śmierci.

Dlaczego witamina K jest ważna dla noworodka?

Dziecko rodzi się z niskim poziomem witaminy K. W przeciwieństwie do organizmu osoby dorosłej, organizm dziecka nie zaczął jeszcze otrzymywać wit K od bakterii syntetyzujących ją w jelitach i w przeciwieństwie do dorosłych nie posiada rezerw tej witaminy w jelicie. Przed urodzeniem płód otrzymywał tę witaminę z krwi pępowinowej, ale jej poziom we krwi pępowinowej jest bardzo niski. Dziecko może mieć jej niedobór w pierwszych tygodniach życia, ponieważ karmione jest mlekiem matki, które nie ma wystarczającej ilości tej witaminy. Z powodu braku witaminy K2 niemowlę może cierpieć z powodu silnego krwawienia, w tym krwotoku mózgowego. To krwawienie może wystąpić w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Witaminę k2 sklep posiada w stałej sprzedaży, dla dzieci wskazana jest w postaci kropelek.

Kiedy pierwszy raz noworodek otrzymuje witaminę K?

Po porodzie i przebadaniu dziecka lekarz zaleca podawanie konkretnych preparatów. Witamina k dla niemowląt, do kiedy powinna być podawana? Profilaktyczne podanie wit K: 1,0 mg domięśniowo następuje w pierwszym dniu po porodzie – jednorazowo. W przypadku doustnej postaci witaminy lekarz zaleca dawkę 2,0 mg, którą podaje się w pierwszym i siódmym dniu życia. Mleko matki jest najlepsze dla noworodka, ale zawiera ono niewielką ilość witaminy K2.  Inna ważna uwaga to niedojrzała flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym dziecka, z tego powodu nie jest ona produkowana w odpowiedniej ilości.

Dlatego lekarze decydują o podaniu 1 miligrama wit K, w pierwszych 5 godzinach życia – zastrzyk domięśniowy. Jeszcze niedawno zalecano podawanie witaminy K2 w kropelkach od ósmego dnia życia do trzeciego miesiąca życia. Dotyczyło to dzieci karmionych mlekiem matki, w przypadku mleka modyfikowanego takich wskazań nie było. Obecnie to uległo zmianie i jest ona podawana tylko po porodzie. Występują jednak wskazania medyczne do podawania niemowlętom witaminy k2 i d3 w kroplach, ale o tym decyduje pediatra.

Zobacz koniecznie:

Dlaczego noworodki mają niedobór witaminy K?

Witamina K dla niemowląt do kiedy?

Większość dzieci rodzi się z niskim poziomem witaminy K2. Wynika to z następujących czynników: przenika ona przez łożysko w bardzo małych stężeniach, występuje również jej niski poziom w siarze. Wit k jest syntetyzowana przez prawidłową mikroflorę jelitową, ale jelita noworodka są sterylne i dlatego w pierwszych tygodniach życia nie dochodzi do syntezy witaminy. Ze względu na niedojrzałość wątroby, a mianowicie funkcję syntezy białek, witamina K2 noworodka jest skoncentrowana tylko w niewielkich ilościach w hepatocytach (komórkach wątroby).

Niedobór może być wspomagany wskutek stosowania przez matkę niektórych leków w czasie ciąży (np. leki przeciwdrgawkowe, niektóre antybiotyki, leki przeciwgruźlicze, antykoagulanty), zaburzenia ciąży i porodu (poród przez cesarskie cięcie itp.).) lub przyczyny zewnętrzne (wcześniactwo). Jeśli lekarze zadecydują o dodatkowym podawaniu dziecku wit K można podać ją doustnie. Witamina k2 w sklepie aptecznym dostępna jest w kroplach, ponieważ to najwygodniejsza forma aplikacji. Doustne wkraplanie witaminy K2 zmniejsza prawdopodobieństwo ciężkiego krwawienia, w tym krwotoku zwłaszcza u niemowląt powyżej drugiego tygodnia życia.

Jakie witaminy powinny być uzupełniane w organizmie niemowląt?

Poza wymienioną już witaminą k2, której niedobór musi być uzupełniony, zalecana przed pediatrów jest również witamina D. Dlaczego? Jej brak w organizmie niemowlęcia może doprowadzić do krzywicy, czyli schorzenia, które osłabia kości i mięśnie, często jest także przyczyną deformacji. Efektem niedoboru jest osiąganie przez dziecko niższego wzrostu i słabszej ogólnej kondycji. W sklepie aptecznym istnieje możliwość zakupu kropelek witaminy k2 i d3, dzięki czemu można w wygodny sposób podać dziecku preparat. Najnowsze zalecenia medyczne wskazują, że matki karmiące piersią powinny podawać noworodkowi witaminę d3 od pierwszych dni życia.

Rola witaminy K dla rozwoju kości u dzieci, nastolatków, dorosłych

Gdy dziecko intensywnie rośnie jego organizm potrzebuje różnych składników. Niezbędna okazuje się witamina D3 i wapń oraz wit k. To ona zadba o zęby i przeciwdziała próchnicy, wpływa pozytywnie także na układ krążenia. Witaminy k2 i d3 wraz z wapniem odpowiadają za budowę tkanki kostnej. Przyswajają wapń otrzymywany z jelit i przekazują go do krwi (d3) i wprowadzają wapń do kości (k2). Jakie symptomy wskazują na niedobór wit k w organizmie: nieprawidłowa krzepliwości krwi, zaburzenie prawidłowego wzrostu, częste siniaki, wystąpienie skazy krwotocznej u niemowląt. Nastolatki i aktywne fizycznie osoby dorosłe przyjmujące witaminę k2, uzyskują zdrowsze kości. Suplementacja jest odpowiednia przy obniżonej masie kostnej, która powoduje częste złamania.