Szczecin podolog

Szczecin podolog: piękne stopy stanowią naszą wizytówkę, szczególnie latem, kiedy nosimy często odkryte buty, na przykład sandałki. Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, iż odpowiednie zadbanie o swoje stopy nie powinno być kojarzone wyłącznie ze względami czysto estetycznymi. Sporo spośród nas po prostu zapomina, iż stopy będą nas nieść do końca życia, dlatego tak istotne będzie regularne dbanie o nie. W takim celu warto jest odwiedzić gabinet podologiczny, a zatem udać się do osoby, która zajmuje się właśnie różnymi schorzeniami w obrębie stóp.

Podolog ze Szczecina – kim właściwie jest?

Podolog to specjalista w zakresie leczenia schorzeń stóp. Chociaż nazwa wymienionej profesji sugeruje ścisły związek z medycyną, należy mieć na względzie, iż podolodzy nie są absolutnie lekarzami, a ich zawód związany jest raczej z kosmetologią. Jednakże, podolog nierzadko nawiązuje współpracę z diabetologiem, chirurgiem czy też dermatologiem.

Do podologa powinni się zgłosić pacjenci, którzy cierpią na schorzenia takie, jak: odciski, haluksy, grzybica stóp czy też wrastające paznokcie. Poza leczeniem wymienionych tutaj chorób, podolog może przeprowadzić odpowiedni wywiad ze swoim pacjentem, który powiązany jest z pielęgnacją stóp oraz pomoże w eliminacji błędów popełnianych w czasie dbania o swoje stopy.

Czym zajmuje się podolog w Szczecinie?

Zadanie podologa ze Szczecina https://spondylus-podologia.pl/ to eliminacja chorób mających ścisły związek ze stopami. W zakresie działalności podologa znajduje się leczenie poważnych schorzeń, takich jak chociażby tak zwana stopa cukrzycowa (powikłanie po cukrzycowe, które objawia się nieodpowiednim ukrwieniem stóp, co z kolei zmniejsza wrażliwość na ból i spowalnia proces gojenia się owrzodzeń oraz ran), jak również mniej poważnych dolegliwości, jakimi są przykładowo wrastający paznokieć (wrastanie krawędzi wewnętrznej paznokcia w powierzchnię skóry) czy też grzybica stóp (pojawianie się na stopach plam o czerwonym kolorze albo pęcherzy, którym towarzyszyć może pieczenie albo swędzenie).

Poza leczeniem powyżej wymienionych dolegliwości, podolog zajmuje się również przeprowadzaniem masażu stóp czy też zakładaniem opatrunków na stopy, dobieraniem właściwej ortezy, a nawet i w pełni profesjonalnym obcinaniem paznokci. Do podologa możemy się udać też celem pozyskania porady profesjonalnej związanej z pielęgnacją stóp i profilaktyką leczenia schorzeń z nimi związanych.

Inne przypadłości, w przypadku których pomoże nam podolog 

Do gabinetu podologa powinny się wybrać osoby borykające się z problemem suchych albo nawet pękających pięt. Jest to nierzadka przypadłość powiązana z tym, iż skóra znajdująca się na piętach jest dużo grubsza, aniżeli ta na pozostałych częściach naszego ciała. Jest również podatniejsza na wysuszenie oraz rogowacenie, co zaś nierzadko może doprowadzić do wysuszenia oraz pękania pięt.

Szczecin podolog
Szczecin podolog

Innym schorzeniem, z którym trzeba się wybrać do podologa, będą wystające brodawki na stopach, czyli zmiany na powierzchni skóry o zielonkawej albo żółtawej barwie, które wywoływane są z uwagi na wnikanie do organizmu wirusa HPV. Występowanie brodawek na stopach trzeba możliwie najszybciej poddać konsultacji z dermatologiem albo podologiem, gdyż mogą w niedługim czasie doprowadzić do zainfekowania zdrowej skóry pacjenta.

Kolejną przypadłością, w przypadku której może nam pomóc właśnie podolog, będą odciski. Odciskami nazywane są zrogowaciałe zmiany pojawiające się na stopach. Powstają one na skutek ucisku, zwykle spowodowanego noszeniem niewłaściwego obuwia. Chociaż dolegliwość ta stanowi jedną z częściej występujących w przypadku stóp, to dolegliwości bólowe wywoływane odciskami mogą być na tyle odczuwalne, iż uniemożliwią osobie chorej swobodę poruszania się.

Badanie przeprowadzane przez podologa – jak właściwie wygląda?

Badanie w gabinecie podologicznym, powinno zacząć się od zebrania informacji odnośnie trybu życia czy też przebytych kontuzji od pacjenta. Nierzadko już wywiad może być wystarczający celem postawienia właściwej diagnozy. Następny etap to badanie z użyciem podobaroskopu.

Pacjent musi ściągnąć obuwie i stanąć na specjalistycznej macie, która wysyła do komputera obraz stóp. Pierwsza, statyczna część tego badania da obraz rozłożenia ciężaru całego ciała na każdą ze stóp, jak i wskaże, gdzie jest środek ciężkości. Drugi etap, tak zwany dynamiczny, pokaże chociażby wzór, jaki ma chód pacjenta, jak również to, czy stawia on równomierne kroki. Ostatni etap, to badanie o charakterze manualnym. Podolog bada chociażby ruchomość wszystkich stawów albo ustawienia miednicy. Pomoże to również w ustaleniu, czy u pacjenta nie występują żadne zaburzenia w obrębie układu mięśniowego (czy nie powstały zaniki mięśniowe czy też przykurcze). Po wykonaniu badania lekarz będzie w stanie określić, czy u pacjenta konieczne są na przykład specjalne wkładki do obuwia.

Zadbane i piękne stopy, to marzenie wielu osób. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, iż musimy zadbać nie tylko o estetyczny wygląd stóp. zadbanie o ich zdrowie oraz leczenie wszelkich schorzeń występujących w ich obrębie, przynosi zdecydowaną ulgę oraz pozwala na powrót do odpowiedniego trybu życia.