Systematyczne wizyty u stomatologa zapobiegają rozwojowi próchnicy

Systematyczne wizyty u stomatologa zapobiegają rozwojowi próchnicy – ból zęba przeraża dzieci i dorosłych, mężczyzn i kobiety. Jedną z głównych przyczyn silnego bólu zębów jest próchnica. Ta choroba może być niebezpieczna w różnym stopniu, ale należy ją leczyć w każdym przypadku. Obecnie dostępne są skuteczne metody leczenia próchnicy, wystarczy udać się do stomatologa i można przejść bezbolesne usuwanie zmian próchniczych na zębach.

Jakie zmiany na zębach powoduje próchnica i kiedy udać się do stomatologa?

Próchnica jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej. Kiedy to nastąpi, szkliwo zębów jest najpierw uszkadzane, a jeśli leczenie się nie rozpocznie niszczona jest zębina (twarda tkanka zęba). Pierwszym objawem próchnicy jest ciemna plama na szkliwie. Jeśli zignoruje się ten symptom, plamka może zwiększyć średnicę, a następnie rozprzestrzenić się głębiej w tkankę zęba, powodując ubytek. Kiedy próchnica niszczy szkliwo i wpływa na zębinę, dostaje się do miazgi (miękkiej tkanki zęba), co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jeśli ktoś zauważy próchnicę na wczesnym etapie, można się jej pozbyć podczas krótkiej wizyty u stomatologa. W przypadku stwierdzenia objawów próchnicy należy dostosować odżywianie, zwrócić większą uwagę na higienę jamy ustnej i preferować pasty do zębów z wysoką zawartością wapnia lub fluoru. Konieczna jest konsultacja ze stomatologiem https://www.stomatolog-24.com.pl, ponieważ tylko terminowe leczenie próchnicy pomoże zachować ząb.

Leczenie zachowawcze próchnicy zębów

Jest to leczenie próchnicy zębów bez wiercenia. Metodę tę stosuje się, gdy choroba jest na początkowym etapie, to znaczy zmienił się kolor szkliwa lub dana osoba nie toleruje znieczulenia ze względu na przykład na reakcję alergiczną, a leczenie bez niego jest niemożliwe. Istotą nieinwazyjnej metody jest usunięcie przez stomatologa miękkiej płytki nazębnej i mineralizacja szkliwa. Leczenie odbywa się w kilku etapach: badanie, izolacja dziąseł i zastosowanie niezbędnych materiałów.

Leczenie twardej tkanki zęba

Jest to leczenie dotkniętych próchnicą części zęba z użyciem sprzętu stomatologicznego ze znieczuleniem. Etapy leczenia zależą od stadium choroby. Średnio zaawansowaną próchnicę stomatolog leczy w następujący sposób:

  • Ulga w bólu przy pomocy znieczulenia miejscowego
  • Odbudowa zęba poprzez wypełnienie
  • Dopasowanie kształtu i koloru plomby
  • Szlifowanie i polerowanie.

Leczenie głębokiej próchnicy wymaga sprawdzenia jak blisko jest wrażliwa miazga. Odbywa się to w celu wykluczenia bólu po leczeniu. Czas trwania leczenia próchnicy średniej i głębokiej wynosi ponad godzinę, czasem nawet dwie godziny. Średnie zmiany próchnicy, stomatolog wyleczy podczas jednej wizyty, głębokie wymaga wymagają dwóch wizyt, w szczególnie trudnych przypadkach nawet więcej. Inwazyjne leczenie próchnicy za pomocą wiertła nie jest jedynym sposobem na rozwiązanie problemu. Istnieje wiele bardziej nowoczesnych metod leczenia, które nie są gorsze pod względem skuteczności.

Próchnica szyjki zęba

Główną przyczyną próchnicy szyjki zęba jest niewystarczający poziom higieny jamy ustnej. Jest ona umiejscowiona bezpośrednio na granicy szyi zęba i towarzyszy jej aktywne niszczenie szkliwa i zębiny aż do miazgi. Bez szybkiego leczenia choroba szybko przechodzi w zapalenie miazgi, zapalenie przyzębia.

Schemat leczenia u stomatologa zależy od stadium choroby:

  • Zalecana jest terapia remineralizacyjna
  • Po zniszczeniu szkliwa etapy leczenia są takie same jak w zaawansowanych stadiach próchnicy

Próchnica szyjki zębów, szczególnie ujawnia się na przednich zębach, nie tylko daje nieprzyjemne wrażenie, ale także wygląda nieestetycznie. Zapobieganie chorobie jest bardzo proste: staranne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i regularne badania profilaktyczne u stomatologa https://doboszimplanty.pl/kontakt/.

Nowoczesne podejścia do leczenia próchnicy

Jedną z najnowszych metod leczenia próchnicy jest metoda chemiczno-mechaniczna. Polega na nałożeniu specjalnych preparatów na dotkniętą część, a następnie usunięciu chorej części zęba i wypełnieniu. Zaletami tej metody jest bezbolesność i tworzenie mniejszej jamy (w porównaniu z interwencją inwazyjną), która wymaga wypełnienia. Dotkniętą tkankę stomatolog może również usunąć za pomocą silnego strumienia powietrza, wody i specjalnego proszku, który eliminuje uszkodzenie zdrowej części zęba.

Ale ta metoda jest skuteczna tylko w początkowych stadiach próchnicy. Zmienione próchniczo obszary można usunąć za pomocą lasera. Rozpoznaje on dotkniętą tkankę i odparowuje. Wszystkie te metody są dobre, ponieważ są mniej bolesne niż leczenie wiertłem, a czasami nie powodują wcale dyskomfortu. Ale takie procedury wiążą się z dużym kosztem i nie mają zastosowania we wszystkich przypadkach.

Stomatolog powinien być odwiedzany raz na sześć miesięcy, aby wykryć próchnicę na wczesnym etapie i zapobiec jej rozwojowi. Często próchnica może powodować poważniejsze choroby zębów, dlatego należy uważać na zdrowie jamy ustnej, stosować środki zapobiegawcze i nie zaniedbywać wizyt u dentysty. Tylko zdrowe zęby mogą być piękne, dlatego ważne jest monitorowanie ich stanu, a w razie potrzeby wybranie gabinet stomatologiczny Warszawa z zaawansowanymi technologiami.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl