Skrytka bankowa – czym jest i ile kosztuje?

Skrytka bankowa – czym jest i ile kosztuje? Przechowywanie pieniędzy i cennych przedmiotów w domu może okazać się niezbyt bezpieczne. Jeśli posiadamy spory majątek, lepszym wyborem będzie skrytka bankowa. Można w niej trzymać drogocenną biżuterię, ważne dokumenty, sztabki złota czy kolekcjonerskie monety.

Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa jest rodzajem depozytu, w którym można przechowywać wartościowe przedmioty i pieniądze. Takie schowki zlokalizowane są w skarbcu i zamyka się je na klucz, przez co są one bezpieczne. Taki sposób przechowywania możemy potraktować jako metodę oszczędzania czy inwestycję, przypominającą popularne konta oszczędnościowe. Jeśli na przykład posiadamy papiery wartościowe, możemy je umieścić w skrytce bankowej i poczekać, kiedy ich wartość znacznie wzrośnie. Skrytki są usługą bankową, z których może skorzystać każdy klient banku. Jeśli chcemy skorzystać z takiej możliwości przechowywania, dostaniemy klucz albo kartę magnetyczną. Pracownik banku także posiada komplet kluczy, a bez nich nikt nie byłby w stanie otworzyć skrytki. Aktualnie duża ilość skrytek bankowych jest już zajęta, jednakże kosztowności możemy trzymać nie tylko w bankach w naszym kraju, ale również za granicą.

Jak wygląda korzystanie ze skrytki bankowej?

Na samym początku musimy podpisać umowę i zgodzić się na regulamin takiej usługi. Następnie otrzymamy klucz, a drugi klucz zostaje w banku, bez obu zestawów nie można otworzyć skrytki. Chcąc otworzyć skrytkę, potrzebne są dwie osoby, czyli osoba wynajmująca skrytkę i pracownik banku. Każdorazowe otwarcie szafki pozostawia po sobie ślad, czyli dokument potwierdzający tę czynność. Co ważne, bank nie posiada duplikatu klucza. Musimy więc uważać, aby go nie zgubić, gdyż w takim wypadku poniesiemy dosyć spore koszty, związane z wymianą zamka.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Skrytka bankowa - czym jest i ile kosztuje?Skrytka bankowa nie jest często wybieranym produktem, a co ważne nie każdy bank oferuje taką usługę. Najpierw musimy więc znaleźć oddział, gdzie będziemy mogli pozostawić swoje cenne przedmioty czy pieniądze. MBank ze względu na to, iż nie posiada oddziałów, nie umożliwia swoim klientom przetrzymywanie kosztowności w skrytkach. Co ważne, taka usługa bankowa nie jest zbytnio reklamowana, możemy więc udać się do interesującego nas banku i dowiedzieć czy udostępnia taką usługę. Ceny skrytek nie są bardzo wysokie, jednak wiele zależy od paru kwestii. Ważna jest przede wszystkim powierzchnia skrytki, jaką będziemy chcieli wynająć. Im jest ona większa, tym oczywiście wyższą cenę zapłacimy. Na cenę wpływa również okres trwania umowy i rodzaj przedmiotów, jakie będą w szafce przechowywane. Przeważnie roczny koszt wynosi od kilkuset złotych, niekiedy jest to powyżej 1000 złotych. Za niewielką skrytkę (5 cm) w MultiBanku będziemy musieli zapłacić około 360 złotych za rok, w przypadku skrytki 15 cm będzie to już ok. 1000 złotych. Oprócz tego, doliczyć należy opłatę za kartę magnetyczną i zamek, czyli około 260 złotych. Bank Zachodni WBK oferuje swoim klientom szafkę za około 400 złotych na rok. Niektóre instytucje umożliwiają wynajęcie skrytki na krótszy okres, nawet na tylko jeden miesiąc. PKO BP ma w ofercie skrytki od 2 złote za dzień, można w nich przechowywać kosztowności jednak jedynie do 29 dni. Warto podkreślić fakt, iż dla banków oferowanie skrytek jest niezbyt opłacalne. Z tego względu takich ofert na rynku nie ma dużo. Banki muszą w końcu zainwestować w zapewnieniu klientom powierzchni do przechowywania, system monitoringu i ochronę. Koszty te są więc dosyć spore, natomiast zyski z wynajmowania skrytek są zbyt małe.

Kto może zdecydować się na wynajęcie skrytki bankowej?

Skrytkę bankową może wynająć właściwie każda osoba, jedynym wymogiem jest ukończenie 18 roku życia i posiadanie ważnego dowodu osobistego. Musi być więc to osoba pełnoletnia, fizyczna, ale także osoby prawne oraz organizacje nieposiadające osobowości prawnej. Co ważne, ze skrytek bankowych mogą korzystać nie tylko osoby posiadający stały adres zamieszkania w naszym kraju, ale też osoby, które mieszkają poza jego granicami, o ile mają ważny paszport. Skrytkę bankową może otworzyć tylko jedna osoba, jak i grupa osób. Działa ona więc podobnie jak rachunek bankowy, który może mieć również paru właścicieli. Oprócz tego, jeśli założymy taką skrytkę, mamy prawo również do udzielenia zgody dysponowania nią przez jakiegoś pełnomocnika. Jednak tutaj obowiązkowo musimy dostarczyć pisemne pełnomocnictwo.

Co można przechowywać w skrytce bankowej?

Skrytka depozytowa może zawierać właściwie wszystko, o ile przedmioty nie naruszają regulaminu banku. Bez znaczenia jest faktyczna wartość przedmiotu, a więc nie muszą być to rzeczy tylko i wyłącznie bardzo kosztowne. Mogą to być nasze pamiątki rodzinne, jeśli chcemy je zabezpieczyć, aby się nie zniszczyły. Jednak często w takich szafkach umieszczane jest złoto, srebro, biżuteria, dokumenty, papiery wartościowe czy kolekcje monet. Niekiedy są to także cenne dzieła sztuki. Możemy także przechowywać w skrytce monety i gotówkę, która już została wycofana z obiegu.