SDD czy HDD? Który dysk wybrać?

SDD czy HDD? Który dysk wybrać? Ulepszenie swojego komputera o dysk SSD to niewątpliwie najlepsza inwestycja w nasz komputer osobisty lub laptop. Dyski SSD w bardzo widoczny sposób poprawiają wydajność naszego komputera, zapewniając tym samym wręcz nieosiągalny do tej pory komfort pracy. Jednak dlatego, iż dyski SSD to stosunkowo nowa technologia, jeszcze nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści jakie płyną z tego na pierwszy rzut oka kosztownego ulepszenia naszego komputera.

Potencjalnych kupujących odstrasza jednak nie tylko cena, ale również mnogość ofert pojawiających się na rynku. Wybór odpowiedniego producenta parametrów stanowi niejednokrotnie wyzwanie, nawet dla doświadczonego użytkownika. Nowe technologie od zawsze budziły nieufność i strach. Czym się więc kierować podczas zakupu SSD? Czym się różni dysk SSD od HDD i co najważniejsze – czy warto inwestować w dyski SSD?

Czym się różni dysk SSD od HDD?

Dyski SSD to rodzaj pamięci, w której przechowujemy dane naszego komputera. Niegdyś taką funkcję pełniły twarde dyski HDD. Rozwój technologii spowodował jednak, że dyski tradycyjne dyski twarde nie spełniają już wymagań stawianych przez współczesny świat. Dyski HDD charakteryzują się tym, że dane naszego komputera przechowują na talerzach. Ruchoma głowica przesuwając się po kręcącym się talerzu, odczytuje zapisane na nim dane. Dysk HDD jest w stanie wykonać takich operacji zapisu oraz odczytu 100 na sekundę. Dostęp do naszych danych zajmuje mu zaledwie 15 milisekund. Jak się okazuje, to jednak za mało.

Dysk SSD wykonuje operacje odczytu oraz zapisu dzięki pamięci NAND flash. Ilość operacji jakie może wykonać są nieporównywalnie większe niż w przypadku dysku HDD – ich liczba wynosi aż 100 000 na sekundę. Natomiast prędkość odczytu tych danych to 0,1 milisekundy. Brak elementów ruchomych to również wielka zaleta. Dyski SSD są dzięki temu mniej podatne na uszkodzenia w przypadku wstrząsów. Są przy tym również bardziej energooszczędne, co ma zbawienny wpływ na czas pracy naszego laptopa.

Czym się kierować przy wyborze dysku SSD?

Podczas zakupu dysku SSD, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Określają one przyszłe zastosowanie dysku, a tym samym mają wpływ na kompatybilność dysku z naszym urządzeniem. Aby nie wydać fortuny, a tym samym cieszyć się dobrodziejstwami dysku SSD, dobrze wiedzieć czym się kierować.

SDD czy HDD? Który dysk wybrać?Pierwszą taką rzeczą jest interfejs oraz rozmiar dysku. Większość dysków SSD jest sprzedawanych w rozmiarach 2.5 cala, czyli dokładnie taki, jaki znajduje się w większości współczesnych laptopów. Interfejs jaki przeważnie zastaniemy, to SATA III. Takie połączenie jest już niemal standardem na rynku, dzięki czemu bezproblemowo przejdziemy z dysku HDD na dysk SSD. Interfejs SATA pozwala również na kompatybilność wsteczną z SATA I oraz SATA II, tak więc możemy umieścić ten dysk nawet w starszym komputerze ze złączem SATA, czyli nawet do 14 letnich modeli. Pamiętaj jednak, że interfejsy SATA I oraz SATA II mają mniejszą przepustowość: SATA I – 150 MB/s, SATA II – 300 MB/s. Podłączenie nowego dysku do starego komputera nie pozwoli na wykorzystanie pełnej prędkości dysku.

Drugą rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze, jest obudowa. Większość dysków SSD 2.5″ posiada obudowy, które charakteryzują się grubością 7mm. Jednak starsze modele laptopów posiada miejsce na dyski o grubości 9.5mm. Aby wyeliminować ten problem, niektórzy sprzedawcy decydują się na dołączenie wkładki dystansujące, która gwarantuje nam możliwość podpięcia do każdego modelu laptopa.

Wydajność dysków SSD

Bardzo istotnym parametrem dysku jest jego wydajność. Parametr ten mówi nam jak szybko komputer będzie reagować na nasze żądania. Parametr ten składa się na przepustowość wyrażoną w MB/s oraz IOPS, czyli ilość operacji na sekundę. Współczesne dyski SSD są w stanie osiągnąć wyniki 500 MB/s przepustowości (5 razy szybciej niż HDD) oraz nawet do 100 000 operacji na sekundę, co jest wynikiem 100 razy lepszym od dysków HDD. Najszybsze z możliwych dostępnych dysków SSD to dyski oparte o PCI-e. Warto jednak w tym momencie wspomnieć, iż parametry te są podane orientacyjnie. Dyski bowiem są w stanie utrzymać je czasem tylko przez chwilę. Przed zakupem dysku należy więc zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale również na testy dysków, które wykonywane są przez różne portale internetowe lub niezależnych wydawców.

Czy warto?

Pomimo wyższych kosztów zakupu w stosunku do dysków HDD, inwestycja w dyski SSD będzie dla nas opłacalna i zwróci się nam w postaci znacznie większego komfortu pracy oraz szybkości działania dysku, a także mniejszej awaryjności i mniejszego zużycia prądu. Jeśli więc chcesz skutecznie zwiększyć wydajność swojego laptopa, dyski SSD są dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeżeli jednak posiadasz komputer stacjonarny z dyskiem 3.5 cala, zaopatrz się w specjalny adapter, który pozwoli korzystanie z nowego dysku. Miej również na uwadze, że jeśli podepniesz dysk z interfejsem SATA III do interfejsu SATA I lub SATA II, nie będziesz w stanie wykorzystać w pełni potencjału swojego dysku SSD.