Odstawienie marihuany – czym się objawia i jak z nim walczyć? Wielu osobom wydaje się, że marihuana nie uzależnia. Nic jednak bardziej mylnego. Mimo, że jest to narkotyk zaliczany do grupy tak zwanych narkotyków miękkich, powoduje on silne uzależnienie psychiczne. Odstawienie marihuany może więc powodować szereg mało przyjemnych objawów. Warto byłoby nauczyć się je rozpoznawać. Jeżeli uznamy, że mamy problem z uzależnieniem, najbardziej rozsądnym pomysłem będzie poszukiwanie pomocy. Na szczęście, skuteczne leczenie uzależnienia https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ od marihuany jest jak najbardziej możliwe.
Jakie objawy towarzyszą odstawieniu marihuany?
Osoby, które zażywają marihuanę rekreacyjnie zazwyczaj nie borykają się z objawami odstawiennymi. Problem może pojawić się wówczas, gdy zażywamy duże ilości marihuany przez krótszy okres czasu lub wtedy, gdy palimy jej niewiele, ale codziennie. Jeśli tak postępujemy, koniecznie należałoby przyjrzeć się objawów, które występują po odstawieniu marihuany. Jak się okazuje, mogą być one mało przyjemne. Coraz niższy poziom marihuany w organizmie manifestuje się zazwyczaj problemami z jej odstawieniem. Nagłe odstawienie marihuany może powodować także spadek zainteresowania innymi aktywnościami, które dotychczas sprawiały nam dużą przyjemność. Nie należy zapominać także o innych objawach będących wynikiem odstawienia THC. Można zaliczyć do nich niepokój, nudności, rozdrażnienie, a nawet przygnębienie. Osoby, które odstawiają marihuanę mogą stać się również bardzo agresywne. Powszechne są również problemy ze snem. Mowa tu raczej o bezsenności niż o problemach z nadmierną sennością. Nie należy zapominać także o tym, że nagłe odstawienie marihuany może powodować nudności. Powszechne są także bóle głowy, także te o charakterze migrenowym. Niektórym mogą doskwierać także przykre bóle brzucha. Dolegliwości te mogą jednak wynikać także z chorób. Z tego też względu dobrze byłoby skontaktować się z lekarzem, jeżeli pojawią się charakterystyczne objawy odstawienne.
Zobacz również:
Jak objawia się uzależnienie od marihuany?
Objawy odstawienne są jednym z objawów świadczących o uzależnieniu od marihuany. Warto jednak mieć świadomość tego, że objawy dają znać o sobie znacznie wcześniej. Odstawienie marihuany https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ jest jedynie potwierdzeniem wcześniejszych przypuszczeń dotyczących tego, że mamy problem z uzależnieniem. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie uzależnienia jest rzecz jasna niepalenie marihuany. Nie należy także sięgać po ciastka z THC. Jeżeli jednak sięgnęliśmy już po marihuanę, zastanówmy się nad tym, czy można w naszym przypadku mówić o uzależnieniu. Jeżeli sięgnęliśmy po nią tylko parę razy, najprawdopodobniej do uzależnienia nie doszło. Jeśli jednak sięgaliśmy po marihuanę każdego dnia, uzależnienie prawie na pewno się rozwinęło. Warto jednak mieć świadomość tego, że marihuana nie uzależnia fizycznie. Znamienne są raczej objawy uzależnienia psychicznego. Co więc może świadczyć o rozwijającym się problemie? Na pewno o uzależnieniu może świadczyć chęć sięgnięcia po marihuanę. Jeżeli poszukujemy osoby, która mogłaby nam zapewnić do niej dostęp i rzucamy wszystko, aby zdobyć narkotyk, może to być dowód uzależnienia. Ponadto, o uzależnieniu może świadczyć spadek zainteresowania innymi aktywnościami. Wiele osób uzależnionych narzeka także na złe samopoczucie bez narkotyku. Znamienne jest także zwiększanie dawki. Mimo, że marihuana nie uzależnia fizycznie, można przyzwyczaić się do jej stosowania. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że z czasem zaczniemy zwiększać dawkę narkotyku, bo efekt po jego zażyciu nie będzie już w pełni satysfakcjonujący.
Jak leczyć uzależnienie od marihuany?
Leczenie uzależnienia, także tego od marihuany nie jest łatwe. Na szczęście, marihuana nie powoduje uzależnienia fizycznego. Jest to bardzo duże ułatwienie. Nie należy jednak zapominać o tym, że walka z uzależnieniem od marihuany wymaga sporo cierpliwości i dużej dawki motywacji. Warto udać się na psychoterapię. Dobrze byłoby, gdyby prowadził ją terapeuta specjalizujący się w leczeniu uzależnień. Jeżeli będzie się on specjalizował w leczeniu uzależnień od marihuany, szanse na powodzenie terapii są jeszcze większe. Zazwyczaj zalecana jest terapia długoterminowa. Czas jej trwania może wynosić od kilkunastu tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Wiele zależy od stopnia zaawansowania leczenia oraz od tego, jak osoba uzależniona reaguje na leczenie. W niektórych przypadkach kontakt z psychoterapeutą nie będzie wystarczający. Możliwe, że konieczna okaże się wizyta u doświadczonego psychiatry. Nierzadko bowiem uzależnienie maskuje inne problemy, takie jak na przykład depresja. Czasami zaś skutkiem odstawienia marihuany może być depresja bądź zaburzenia lękowe. Wówczas należałoby zastanowić się nad leczeniem specjalistycznym. Warto przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących zażywania ewentualnych leków. Trzeba także liczyć się z tym, że chęć do sięgnięcia po marihuaną może powrócić. Dobrze byłoby więc posiąść wiedzę na temat zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się grupa wsparcia.