Kombajny zbożowe – niezbędna pomoc w czasie żniw

Kombajny zbożowe – niezbędna pomoc w czasie żniw – jednym z najbardziej znanych rodzajów maszyn rolniczych do zbioru ziarna są kombajny zbożowe. W trakcie tej technologii jednocześnie odbywa się kilka kolejnych operacji. Kombajny są słusznie uważane za jedną z najbardziej niezawodnych metod zbioru ziarna. Podczas zbioru odbywają się trzy zautomatyzowane funkcje: żniwiarki, młocarki i nawijarki. Oczywiście kombajn nie jest idealnym narzędziem do pełnego cyklu zbioru ziarna, ponieważ ma swoje własne cechy.

Czym są kombajny zbożowe?

Kombajny zbożowe - niezbędna pomoc w czasie żniwKombajny zbożowe to złożona maszyna specjalnego przeznaczenia, która służy do sekwencyjnego wykonywania następujących operacji technologicznych: koszenia roślin, podawania ich do młocarni, omłotu nasion, czyszczenia plonów z różnych zanieczyszczeń, zbierania zbóż do pojemnika i rozładowywania ich z kombajnu. W rzeczywistości ten rodzaj technologii rolniczej zastąpił kilka prostych maszyn, dzięki którym rolnicy mogli zaoszczędzić pieniądze (nie trzeba kupować kilku rodzajów maszyn), miejsca w garażu, a także poprawiać, jakość zbiorów (zminimalizować straty).

Kombajn do zbioru zbóż składa się z wielu elementów i zespołów, z których najważniejsze to: silnik, kabina kierowcy ze sterownikami i urządzeniami, lej do zbioru, wentylator, bęben młócący, rolka, mechanizm tnący i śruby. Jest to maszyna samobieżna, która agreguje heder – urządzenie do cięcia roślin i układania ich na rolkach lub podawania skoszonej masy do młocarni. Oprócz klasycznej żniwiarki technika ta może współpracować z innymi rodzajami zawieszanych narzędzi, za pomocą, których zbiera się kukurydzę (na ziarno i kiszonkę), słonecznik, soję, grykę, ryż, rośliny wiechowe.

Kombajny nie mogą działać w pewnych warunkach

      • Ta technika nie jest przeznaczona do pracy w ciemności, więc zbieranie ziarna za pomocą kombajnu wieczorem jest po prostu niemożliwe.
      • Działanie kombajnu zbożowego zależy bezpośrednio od warunków pogodowych. Korzystanie z techniki zbierania ziarna podczas deszczu również jest niemożliwe.
      • Kombajn nie będzie w stanie pracować, gdy jest rosa.
      • W przypadku dużego zachwaszczenia pól za pomocą tego specjalnego sprzętu nie można zbierać ziarna.

Dlatego kombajn zbożowy, chociaż jest zaawansowaną techniką, jest najwygodniejszy i najbardziej praktyczny, ale nie będzie działał nieprzerwanie.

Rodzaje kombajnów zbożowych

Istnieje ogromna liczba różnych rodzajów kombajnów zbożowych, z których każdy jest odpowiedni w określonych warunkach i ma swoje zalety i wady.

Zgodnie z zasadą działania kombajny zbożowe dzielą się na:

      • Z pojedynczym lub podwójnym z klawiaturowym wytrząsaczem słomy. Ten typ kombajnu jest klasyczny i jest najczęściej używany. Jest to jeden z najprostszych i najtańszych typów kombajnów. Takie kombajny są zdolne do pracy w tak zwanych trudnych warunkach, na przykład przy wysokim zakresie ziarnistości pola, co może być dość trudne w przypadku innych rodzajów kombajnów.
      • Z rotacyjnym separatorem słomy. Tego rodzaju kombajny zbożowe działają dość szybko. Podobna technika jest bardziej skuteczna w zbieraniu dużych upraw. Główną wadą kombajnu rotacyjnego jest zużycie energii. Taki kombajn zużywa dużą ilość paliwa, więc nie zawsze jest używany do zbioru. Cena tego typu kombajnu jest znacznie wyższa niż pozostałych.
      • Hybrydowe. To jedna z najpopularniejszych opcji. Kombajn ten łączy w sobie zarówno bęben, jak i silnik obrotowy. Taki kombajn działa szybko i wyraźnie. Hybrydowy kombajn zbożowy może pracować przy dużym areale pola i nie boi się porannej rosy. Cena takiego kombajnu jest średnia, co pozwala aktywnie używać go podczas zbioru.

Zasada działania kombajnu zbożowego

Bezpośredni zbiór za pomocą kombajnów zbożowych obejmuje cięcie łodyg, omłotową masę ziarna, czyszczenie ziarna z zanieczyszczeń i zbieranie produktów omłotowych (ziarna, słomy). Ziarno zbiera się w zbiorniku kombajnu, a słomę układa się w rolki na polu lub rozdrabnia i zbiera na wózkach lub rozrzuca po polu. Wszystkie te operacje są wykonywane przez kombajn w jednym ciągłym działaniu.

Funkcje wyboru sprzętu do zbioru ziarna

Wybierając najlepszą opcję dla maszyn do zbioru upraw, trzeba rozważyć kilka punktów:

      • Jakie uprawy będą zbierane przez maszynę (określa to rodzaj zespół żniwnego i dodatkowe narzędzia, które będą wymagane do pracy)
      • Parametry techniczne kombajnu – moc, rodzaj układu omłotowego, pojemność leja, ciężar i wymiary sprzętu, liczba wytrząsaczy słomy, rodzaj przekładni, przepustowość itp.
      • Szerokość zespołu żniwnego
      • Procent strat w uprawach
      • Kompletny zestaw
      • Funkcjonalność
      • Model i marka.

Istnieją dwa inne ważne punkty – cena i stan. Koszt kombajnu zbożowego zależy od jego możliwości i cech technicznych, a także od producenta. Kombajny zbożowe rotorowe są bardziej produktywne a, z młocarnią bębnową bardziej wszechstronne. Kombajny zbożowe wyróżniają się działaniem urządzenia omłotowego. Wysoka, jakość działania pozwala szybko przesuwać kombajn po polu, ustawić odpowiednie urządzenie żniwne, co pozwala uchwycić szeroką część zboża i szybko zbierać plony. W praktyce światowej maszyny do zbioru ziarna produkowane są w dwóch kierunkach: z konwencjonalną młocarnią oraz z urządzeniem młócącym i oddzielającym.