Kiedy konieczne jest przeprowadzenie badan geotechnicznych gruntu?

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie badan geotechnicznych gruntu? Być może słyszałeś kiedyś o badaniach geotechnicznych gruntu, ale czy zastanawiałeś się kiedy zachodzi potrzeba ich wykonania? Badania takie wykonuje się zazwyczaj w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest dokładne sprawdzenie gruntu przeznaczonego pod zabudowę – w tej sytuacji należy skontaktować się z geologiem lub geotechnikiem. Od wyniku przeprowadzonych badań zależy to, w jaki sposób można będzie wybudować nieruchomość oraz jakich fundamentów należy przy tym użyć.

Podczas badań może okazać się, że na wybranym obszarze wcale nie można rozpocząć prac budowlanych  np. ze względu na występujące osuwiska lub złoża kopalniane – dlatego badania geotechniczne gruntu należy wykonywać jeszcze przez zakupem ziemi. Drugim przypadkiem, w którym korzysta się z tego typu badań, jest właśnie pozyskiwanie surowców ze złoży kopalnianych. W sytuacji, gdy na danym obszarze wykryte zostaną możliwe pokłady, wówczas przystępuje się do przeprowadzenia badań złożowych. Zajmują się nimi odpowiednio przeszkoleni pracownicy – specjalizujący się w geologii kopalnianej

Powody podejmowania badań geotechnicznych

Badania geotechniczne gruntu są podejmowane zazwyczaj z dwóch powodów, są to:

  1. Zbadanie gruntu pod zabudowę – jest to najczęściej spotykany powód wykonywania badań geotechnicznych gruntu. Korzystanie z tego typu usług, przed zdecydowaniem się na postawienie nieruchomości, ma pomóc w ustaleniu warunków wodno-gruntowych oraz określeniu typu gruntu, a także głębokości poszczególnych warstw i poziomu wód gruntowych. Z pomocą takich badań ustala się również możliwości umiejscowienia obiektów budowlanych oraz możliwe sposoby fundamentowania.
  2. Badanie terenu przeznaczone pod roboty wiertnicze/kopalniane – wykonywane na potrzebę zakładów górniczych. Tego typu badania geotechniczne gruntu wykonywane są przez odpowiednio przeszkolonych pracowników – zwanych geologami górniczymi. Wykonuje się je przed rozpoczęciem robót wiertniczych, aby określić użyteczności terenu, na którym mają zostać rozpoczęte.

Badanie gruntu pod zabudowę

Masz w planach wybudowanie domu? Przed zakupem terenu skontaktuj się ze specjalistą od badania gruntów – geologiem lub geotechnikiem. Pomoże on w ustaleniu wszelkich niezbędnych informacji o badanym terenie i przekaże informacje dla architekta – który ustali możliwe sposoby budowy i fundamentowania obiektu. Geolog jest zawodem, który można wykonywać po ukończeniu studiów wyższych w dziedzinie geologii lub nauk geologicznych. Profesja ta polega w głównej mierze na badaniu budowy Ziemi oraz analizie procesów geologicznych – którym nieustannie ulega. Główne dziedziny pracy geologa, to:

  • badania naukowe – związane z budową Ziemi, jej historią, a także genezą i rozwojem,
  • prace terenowe – z zakresu kartografii geologicznej,
  • geologia techniczna,
  • oraz geologia regionalna.

Geolog pomoże w ustaleniu warunków gruntowo-wodnych na terenie, na którym planowane jest zlokalizowanie obiektu. W sytuacji, kiedy budynek kwalifikuje się do pierwszej lub drugiej kategorii geotechnicznej do prac pomiarowych można zatrudnić geologa. Natomiast nieruchomość może być także zakwalifikowana do kategorii trzeciej – wówczas konieczne jest zatrudnienie geotechnika. Nie są to jednak jedyni specjaliści, którzy zajmują się badaniem gruntu. Osobami uprawnionymi do wykonywania tego zawodu są także geolodzy górniczy. Nie zajmują się oni jednak badaniem gruntów pod zabudowę. Osoby takie posiadają kwalifikacje mocno ukierunkowane w swojej dziedzinie – dlatego zatrudniani są do wykonywania prac ściśle związanych z górnictwem.baner-uprawnienia

Badania geotechniczne dla zakładów górniczych

O ile do wykonania badań geotechnicznych gruntu pod zabudowę nieruchomości wystarczy zatrudnienie geologa lub geotechnika, o tyle przy badaniach geotechnicznych dla zakładów górniczych jego obecność nie będzie wystarczająca. Co w takiej sytuacji? Wtedy niezbędny jest specjalista, który oceni grunt pod roboty wiertnicze lub kopalniane. Specjalistą takim jest geolog górniczy. Kim jest taka osoba i czym różni się od geologa? Geolog górniczy posiada uprawnienia do wykonywania badań geologicznych związanych z potrzebami zakładów górniczych, czego nie posiada geolog pracujący przy budowach. Osoba taka może zajmować się różnymi czynnościami, a w zakres jego obowiązków mogą wchodzić takie obowiązki, jak:

  • określenie użyteczności terenu,
  • dokumentowanie wyników badań złóż firmy,
  • dokonywanie analiz racjonalności gospodarowania złożami.
  • ustalanie parametrów produkcyjnych – z uwzględnieniem uwarunkowań geologicznych,
  • sporządzanie odpowiedniej dokumentacji, np. dokumentacji złóż czy też dokumentacji mierniczo-geologicznej,
  • kontrolowanie procesów związanych z wydobywaniem i eksploatacją złóż – zapisuje wszystkie obserwacje i dokumentuje złoża,
  • oraz prognozowanie i wychwytywanie zagrożeń naturalnych.

Czynności, które musi wykonywać geolog górniczy sprawiają, że zobowiązany jest on do przejścia innego szkolenia niż geolog zatrudniany na budowach. Osoba taka musi posiadać wykształcenie, które pozwoli na pracę przy otworach wiertniczych i kopalinach.