Jeździectwo konne – ciekawostki

Jeździectwo konne – ciekawostki: taka nazwa jak jeździectwo konne powstała w czasach w których ludzkie udomowili konie, co miało miejsce około 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. Już w starożytnym Rzymie istniał zawód nauczyciela jazdy konnej, który nosił nazwę equisones. Tam właśnie rozwijało się powożenie.  Do XVIII wieku polskie jeździectwo uznawane było jako najlepsze na świecie. Sport ten mógł zacząć rozwijać się w naszym kraju dopiero po I wojnie światowej.

Niestety, kolejna wojna znów wstrzymała rozwój dyscyplin i jeździectwo konne zaczęło rozwijać się dopiero po 1989. Warto wspomnieć o bardzo popularnej dyscyplinie tego sportu takiej jak western, czy też inaczej western riding. Powstała ona w Ameryce, podczas pracy z końmi na farmach i ranczach. W Polsce pojawił się ona przede wszystkim za sprawą ośrodków Furioso Styl western charakteryzują głębokie siodła, które wymuszają u jeźdźca pełny dosiad (akcesoria jeździeckie szczecin). Konie wykorzystywane do tego stylu są zwykle stosunkowo małe, o zwartej budowie oraz wytrzymałe.

Zwierzęta są zdolne do pracy przez cały dzień. Jeździectwo konne w stylu western charakteryzuje się także specyficznym strojem, w którego skład wchodzi tradycyjny kapelusz, dżinsy (nie tak jak klasycznie np. beżowe bryczesy) oraz koszula. Jeździectwo konne to jedyny sport, który oparty jest partnerstwie człowieka ze zwierzęciem. Partnerstwo to zbudowane jest na niezwykłej relacji i wzajemnym zaufaniu. Dlatego nie bez powodu o koniu i jeźdźcu mówi się “para”. Sport ten kształtuje charakter, uczy pokory, słuchania, wzmacnia więzi oraz sprawia, że stajemy się bardziej empatyczni. Co potem pomaga nam w dorosłym życiu. Jeździectwo konne to niezwykła forma na spędzania wolnego czasu. Angażuje ona także wszystkie zmysły i przez to uwrażliwia nas na otoczenie. Jeździec może odbierać je poprzez zapach, ciepło, dotyk a nawet smak. Jeździectwo konne to forma sportu, która najlepiej sprawdza się u jak najmłodszych osób. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie jest za późno aby próbować swoich sił na siodle. Naszym ograniczeniem może być jedynie problem ortopedyczny lub uczulenie na sierść konia.

Podczas jazdy konnej uruchamiają się inne partie mięśni niż te na co dzień dlatego musimy pamiętać o tym, żeby dawkować wysiłek stopniowo. Pewnym jest, że następnego dnia na pewno będziecie odczuwać efekty pierwszej lekcji. Na sam początek nie warto kupować butów, które są typowo przeznaczone do nauki jazdy. Warto mieć ze sobą po prostu wygodne ciuchy i buty na płaskiej podeszwie. Jeździectwo konne zaczynamy od jazdy na lonży w stępie. Dopiero później przychodzi czas na samodzielne kierowanie koniem, naukę kłusa, galopu, aż wreszcie pewnie długo przez każdego wyczekiwany samodzielny wyjazd w teren, czyli wycieczkę do lasu. Zapewne taka wycieczka da nam najwięcej satysfakcji.

Jeździectwo konne - ciekawostkiNauka jazdy konnej, to nie tylko zdobywanie umiejętności, medali czy też pochwał. Jeździectwo konne cechuje się także zdobywaniem wiedzy na temat zachowania koni. Obserwacja zachowania konia, jego mimiki i ruchu oraz postawy ciała daje nam pełen obraz jego charakteru, nastroju  i emocji. W naturze konie porozumiewają się przede wszystkim mową ciała a głosu używają raczej rzadko. Wystarczy tylko nauczyć się odczytywać dawane nam przez konia sygnały, które są tak naprawdę bardzo zrozumiałe i czytelne. Obserwacja konia wyjaśni nam wszystko o jego aktualnym stanie psychofizycznym. Tylko to my musimy to zauważać. Musimy patrzeć i widzieć. Musimy nauczyć się dostrzegać i obserwować zwierzę, które przez swoje zachowanie może nam dużo powiedzieć. Wspólna historia konia i człowieka ma kilka tysięcy lat. Hetycki odcisk w glinie który pochodzi z około 2000 roku p.n. przedstawia zaprzęgnięte do czterokołowego wozu konie i uważany jest za najstarszy w historii dowód użytkowania koni.

Możliwe, że to właśnie starożytny naród zamieszkujący Azję Mniejszą – jako pierwszy okiełznał konia. Wiadomo, że zwierzęta te były znane też w jednym z najdawniejszych ośrodków cywilizacji – Mezopotamii. Co do stroju do jazdy konnej na pewno obowiązkowym elementem wymaganym na każdej jeździe jest kask ochronny na głowę. Zazwyczaj na początek nie trzeba go kupować. Kaski jeździeckie można wypożyczyć w każdej stajni w szkółce jeździeckiej. Warto wiedzieć, że można zaopatrzyć się w kask do innego sportu np. nart. Na samym początku nie będzie miało to większego znaczenia. Bardzo przydatny będzie również palcat czyli bacik. O tym co potrzebny będzie na jeździe poinformuje instruktor. Jak dobrze wiemy odpowiedni strój wpływa na dobre samopoczucie na jeździe oraz koordynacje ciała. Instruktorzy zazwyczaj proponują założyć wygodne elastyczne spodnie bez sztywnych wewnętrznych szwów np. dresy, czy legginsy. Jeździectwo konne z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Uprawiając ten sport przede wszystkim uczymy się wytrwałości. To ona jest tutaj najważniejsza aby cokolwiek osiągnąć. Na samym początku każdy z nas może być przerażony ilością ćwiczeń lub chociażby nawet samym wymogiem akcesoriów, jednak nie należy się zniechęcać tylko iść naprzód. Konie uczą pokory i akceptacji. To właśnie dzięki tym zwierzętom możemy stać się innymi ludźmi.