Jakie są rodzaje dopalaczy?

Jakie są rodzaje dopalaczy? Uzależnienia można dziś skutecznie leczyć, chodzi tu też również o dopalacze. Rodzaje środków uzależniających mają jednak spore znaczenie w odpowiednim doborze ścieżki leczenia.

Co to są dopalacze?

Dopalacze to potoczna, ale powszechnie używana nazwa pewnego rodzaju narkotyków. Chodzi tu mianowicie o substancje psychoaktywne, które wymykają się ograniczeniom prawnym. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nie wymienia ich ustawa przeciwko narkomanii. Ich zadaniem jest przede wszystkim odtworzenie efektu, jaki dają popularne, lecz zakazane rodzaje narkotyków. Są niestety obecne na na rynkach na całym świecie, w tym również w Polsce. Niestety – ponieważ są bardzo niebezpieczne. Ich sprzedawcy stosują przeróżne chwyty, umożliwiające sprzedaż substancji, na przykład oferowanie ich jako przedmioty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia. Oznacza to, że nad składem dopalaczy tak naprawdę nikt nie ma kontroli, co przekłada się na często zatrucia, ciężkie do leczenia uzależnienia, a nawet trwałe uszczerbki zdrowia i zgony.

Jakie są rodzaje dopalaczy?

Wszelkie substancje psychoaktywne podzielić można na różne grupy. Podobnie dzieli się właśnie dopalacze. Rodzaje jakie najczęściej możemy spotkać to:

  • Dopalacze typu spicy,
  • Dopalacze typu party pills,
  • Dopalacze jednoskładnikowe

Rodzaj do jakiego kwalifikują się dane dopalacze zależy zazwyczaj przede wszystkim od tego, z jakich substancji został stworzony oraz w jakiej formie jest przyjmowany.

Dopalacze typu spicy

Dopalacze, które dostępne są pod nazwą rodzajową spicy zazwyczaj stanowią mieszankę ziół lub kadzideł. Do tego nawiązuje też ich nazwa – pochodzi ona od angielskiego słowa oznaczającego: korzenny, pikantny.

Tego typu dopalacze palone są podobnie jak tytoń. Popularne sposoby to nabijanie nimi fajki lub skręcanie w bibułki z filtrem lub bez, w taki sposób by utworzyły tak zwanego skręta, przypominającego papierosa. Kolejną formą w jakiej są przyjmowane są spalane w zamkniętym pomieszczeniu kadzidełka. Są to więc szczególnie niebezpieczne dopalacze. Rodzaje te, występujące w formie kadzideł, mogą zostać podane osobom bez ich wiedzy – wystarczy wejść do pomieszczenia, w którym został spalony dopalacz, a substancje psychoaktywne dostaną się do organizmu wraz z powietrzem.

Celem tego typu dopalaczy jest wywołanie efektu, jaki często przynoszą substancje w Polsce nielegalne – takie jak marihuana lub opium. Często są wzmacniane syntetycznymi związkami chemicznymi, a ich składy stale się zmieniają, trudno więc dokładnie przewidzieć ich wpływ na zdrowie oraz ostateczne działanie na organizm.

Dopalacze typu party pills

Jakie są rodzaje dopalaczy?Kolejny rodzaj dopalaczy to tak zwane party pills. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza: imprezowe tabletki. I właśnie w takiej formie zazwyczaj sprzedawane są te dopalacze. Rodzaje jakie jeszcze możemy spotkać to party pills w formie drobnego proszku sprzedawanego w małych, foliowych torebkach. Wszystkie one stanowią mieszankę związków chemicznych pochodzenia syntetycznego. Trudno przewidzieć, czy dana party pill stanowić będzie mieszankę stymulantów, halucynogenów, opioidów, empatogenów czy dysocjantów. W związku z tym również ich wpływ tak na psychikę, jak i organizm jest bardzo trudny do przewidzenia, a w przypadku gdy potrzebna będzie pomoc medyczna – trudno może być dobrać odpowiednie leczenie. Stymulanty to substancje psychoaktywne, które działają bardzo pobudzająco, przy czym powodują masę skutków ubocznych, takich jak niepożądane zmiany ciśnienia, bóle brzucha, tiki. Halucynogeny, zwane inaczej psychodelikami, powodują u zażywającego znaczące zmiany w percepcji rzeczywistości. Wbrew nazwie nie powodują zazwyczaj halucynacji, ale sprawiają, ze świat odbierany jest jak w transie lub śnie. Ich skutki uboczne to przede wszystkim trudne do wyleczenia stany psychotyczne. Opioidy wprowadzają zażywającego w stan apatii, senności, zanikać mogą wrażenia fizyczne takie jak odczucie głodu i zimna, co samo w sobie stanowi już ogromne zagrożenie dla osoby przyjmujących takie substancje. Ich kolejne skutki uboczne to silne uzależnienie, lęki, nerwobóle, bezsenność. Empatogeny mają za zadanie powodować uczucie otwartości, empatii i miłości. Choć brzmi to całkiem niewinnie, ich zażywanie jest bardzo niebezpieczne. Skutki uboczne mogą być podobne do tych, które występują przy zażywaniu metamfetaminy. Dysocjanty natomiast w pewien sposób blokują dostęp naszego mózgu do świadomości. Ich działanie może prowadzić do klinicznej depresji https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/, a także zwolnić akcję serca do stanu zagrażającego życiu zażywającego.

Dopalacze jednoskładnikowe

Pozostała do omówienia już tylko jedna podgrupa tego typu substancji. Są to mianowicie jednoskładnikowe dopalacze. Rodzaje, na które możemy je podzielić to zarówno małe pigułki, jak i znaczki do lizania.

Ich charakterystyczną cechą jest to, że zawierają zazwyczaj tylko jedną substancję, a nie ich mieszankę. Czy przez to są mniej niebezpieczne? Niestety nie. Pamiętajmy, że bardzo trudno jest kontrolować składy dopalaczy, które często wymykają się regulacjom prawnym. Oznacza to, że niezależnie od przyjmowanego rodzaju dopalacza, zażywający nigdy nie ma stuprocentowej pewności co zażywa i jakie będą tego skutki, łącznie z tymi niepożądanymi.