Domy szkieletowe, a różnorodne systemy ich powstawania

Domy szkieletowe, a różnorodne systemy ich powstawania – stawianie domów szkieletowych stało się w ostatnich latach bardzo modne. Ludzie poszukują rozwiązań, które można zrobić szybko, dużo taniej i z jeszcze większym zadowoleniem. Choć jeszcze pięć lat temu popularność takich domów kanadyjskich nie była duża, dziś powstają osiedla pełne takich budynków, coraz więcej ludzi na nie się decyduje. Domy szkieletowe uznawane są za jedne z najlepszych, nawet dla najbardziej wymagających odbiorców.

Sam dom szkieletowy jest budynkiem, który opiera się na drewnianej konstrukcji odpowiednio ze sobą złączonej, która tworzy stabilną, mocną konstrukcję, na jakiej opiera się całość. Sam dom szkieletowy to jedno, ale warto mieć na uwadze fakt, że mogą być one tworzone w różnorodnych systemach, które mają swoje określone zasady i co do których wytycznych trzeba się w pełni stosować, aby móc uzyskać zamierzony efekt, na jakim zależy każdemu odbiorcy marzącym o pięknym, jedynym w swoim rodzaju domu.

Domy szkieletowe w systemie kanadyjskim

Jeżeli chcemy zdecydować się na dom szkieletowy w stylu kanadyjskim, wszelkie konstrukcje ścian, stropu, jak również i dachu mają grubość 38 mm. Ściany zewnętrzne wykonane są zaś z litego drewna i mają one 140 mm szerokości. To, co szczególnie ważne i istotne, to również i kwestia wypełnienia, która w przypadku kanadyjskiego systemu wykonana jest z wełny szklanej. Cechą charakterystyczną takiej budowy jest na pewno również i to, że w budynkach takich występują tak zwane nadproża nad otworami zarówno okien, jak również i drzwi. Domy szkieletowe kanadyjskie mają siding winylowy, drewnianą lub ceglaną okładzinę, a także tynk elewacyjny, w którym jako podkład wykorzystuje się styropian. Jeżeli chodzi o sam dach, tutaj wykorzystuje się dachówkę bitumiczną, bądź ceramiczną, ale ten wybór jest zdecydowanie rzadszy. Wybierając firmę, która ma wykonać taki budynek właśnie w stylu kanadyjskim, ten ma postać modułową prefabrykowaną lub też jest bezpośrednio montowany z specjalnie przygotowanych elementów na placu budowy. 

Domy szkieletowe w systemie skandynawskim

Drugą z opcji, które również cieszą się bardzo dużą popularnością są domy szkieletowe w stylu skandynawskim. Czym więc one się różnią od tych w stylu kanadyjskim? Tutaj przede wszystkim wykorzystuje się tak zwane słupy nośne, których grubość wynosi 45 mm w stosunku do konstrukcji ścian. Jeśli chodzi o wypełnienie, wykorzystuje się wełnę mineralną lub też izolację celulozową, ale ta wybierana jest zdecydowanie rzadziej. Tutaj nie ma nadproży, ale ilość słupków, jakie znajdują się w ścianie zewnętrznej ma ograniczoną ilość, a funkcję nadproża pełni specjalna deska, którą mocuje się na całym obwodzie domu. To, co szczególnie ważne i istotne to fakt, że cała konstrukcja usztywniona jest płytami gipsowo – kartonowymi, a dach pokrywa w zależności od zapotrzebowania klientów dachówka cementowa, ceramiczna lub w wielu przypadkach także blachodachówka. Takie budynki stawia się z prefabrykatów. 

Polecamy również:

Domy szkieletowe w systemie niemieckim

Domy szkieletowe, a różnorodne systemy ich powstawaniaTrzecią z możliwych opcji, jakie dostępne są na rynku i jakie oferują klientom firmy świadczące domy szkieletowe są te, które wykonuje się w systemie ciężkim niemieckim. Jaka to konstrukcja? Czym się ona charakteryzuje? Takie domy stawiane są z elementów prefabrykowanych, które przygotowywane są w fabrykach, a następnie stawiane są na działce w gotowy projekt. Okna i drzwi osadzone są jeszcze w fabryce, dlatego też takie rozwiązanie może sprawdzić się i w budownictwie pasywnym. Wszystko, co powstaje w Niemczech charakteryzuje się bardzo wysoką jakością, która jest solidna, mocna i trwała. Jeśli w grę wchodzą domy w systemie niemieckim oparte na szkielecie i tutaj nasz zachodni sąsiad nas nie rozczaruje. Taka konstrukcja otrzymuje gwarancję na 30 lat. Do produkcji wykorzystuje się między innymi drewno KNH, które jest niezwykle wytrzymałe, a do tego cieszy się dobrą opinią ze względu na podwyższoną odporność ogniową. To, co szczególnie ważne i istotne to fakt, że takie drewno ma niską wilgotność, a więc nie musimy decydować się na żadną impregnację chemiczną. W systemie niemieckim pomiarów dokonuje się w pełni komputerowo, co sprawia, że są one bardzo dokładne i niezwykle precyzyjne. 

Które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, które domy szkieletowe są najlepsze, nie ma jednej określonej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależne jest od tego, jakie mamy pieniądze, by wybudować dom, czy zależy nam na czasie, czy jakość jest dla nas nadrzędna. Jeśli chcemy zaoszczędzić, na pewno najlepsze są domy kanadyjskie, które postawimy szybko i tanio, ale ich trwałość na pewno nie jest tak długa, jak w przypadku na przykład domów w systemie niemieckim, gdzie żywotność budynku wynosi blisko 100 lat. Przed podjęciem wyboru musimy zastanowić się, wszystko dokładnie sprawdzić i w konsekwencji wybrać to, co będzie dla nas najlepsze.