Czym są implanty dentystyczne?

Czym są implanty dentystyczne? Do dziś w środowisku naukowym toczą się kontrowersje między zwolennikami tych dwóch teorii. Ten pierwszy mówi, że uśmiech wyewoluował z ukrytego zagrożenia ze strony kłów, jednak dzięki powszechnemu stosowaniu implantów zębowych dożyliśmy tak zaawansowanego i przyjemnego wieku, że braki w uzębieniu nie stanowią już problemu. Ale czym one są, co warto o nich wiedzieć i czy są bezpieczne?

Implanty dentystyczne – czy mogą zastąpić prawdziwe zęby?

Choć może się to wydawać niezwykłe, protetyka – gałąź medycyny alternatywnej zajmująca się defektami tkanek lub narządów – jest jedną z najstarszych dyscyplin w historii nauki. Przykłady przepasek na oczy czy drewnianych protez znajdujemy już w tysiącleciu p.n.e. Oczywiście produkty te nie dorównują jakością naszej nowoczesnej, zaawansowanej protetyce.

W naturze zwierzęta mają wiele mechanizmów regeneracji uszkodzonych tkanek. Większość ludzi prawdopodobnie wie, nawet z filmów przyrodniczych, że jaszczurkom zwinki wyrastają ogony, a rekinom zęby. Jednak ludzie też nie są rekinami, musimy sobie z tym poradzić i produkować sztuczne implanty dentystyczne.

Zęby są jedną z najważniejszych rzeczy w funkcjonowaniu człowieka, pozwalają gryźć i rozdrabniać jedzenie, poprawiają mimikę twarzy czy po prostu wysoki standard urody. Wielu ludzi ogarnia strach na myśl o braku zębów. Niestety nikt z nas nie wie, czego się spodziewać, dlatego dziś sama branża odbudowy implantów dentystycznych jest warta miliardy dolarów na całym świecie.

Implanty dentystyczne są wykonane z tytanu, materiału, którego nazwa kojarzy się z trwałością. Ważne jest to, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, więc nie rozpuszcza się z czasem, nie rdzewieje ani nie powoduje problemów ze swoim chemicznym charakterem. Dla niektórych może być zaskoczeniem, że implant dentystyczny to przede wszystkim duża śruba, a to, co widzimy w zębie, koronie, to tylko wierzchołek.

Po zakończeniu całego procesu chirurgicznego, obejmującego nacięcie, zespolenie i rehabilitację pooperacyjną, w tym dietę i leki, możemy założyć odpowiednią koronę. Implanty dentystyczne to tutaj najmniejsze zmartwienie, ponieważ stosunkowo tanio możemy stworzyć zęby stałe w dowolnym kształcie. Badania wykazały, że nawet będąc w bliskim kontakcie z człowiekiem, nie są w stanie stwierdzić, które zęby są implantami, a które naturalnymi.

Ale jak bezpieczna jest ta procedura?

Pierwsze prawidłowe i skuteczne leczenie przeprowadzono w 1913 roku. Od tego czasu medycyna przeszła długą drogę, ale nadal istnieją problemy z implantami dentystycznymi, o których warto wiedzieć. Istnieją co najmniej trzy kluczowe punkty, które należy powiedzieć.

Czym są implanty dentystyczne?
Czym są implanty dentystyczne?

Pierwsza to sama operacja. Oczywiście odbywa się to w znieczuleniu, co nie stanowi problemu, chyba, że ​​ktoś boi się dentysty. Problemem może być jednak reakcja organizmu, która może być bardzo różna. Pozostałości uzębienia mogą negatywnie wpłynąć na proces montażu śruby i haka. Im więcej zębów do wymiany, tym większy problem. Ta procedura instalacji implantów dentystycznych musi być wykonana prawidłowo, ponieważ samoistna naprawa implantu nie jest możliwa.

Drugim problemem i chyba największym jest proces adaptacji zębów, zwany osteointegracją. Osteointegracja implantów dentystycznych to proces dopasowania gotowych śrub z łącznikami i koron do reszty uzębienia. W tym miejscu do gry wchodzą tak zwane mosty, część ciała, w której implant dentystyczny lub ząb naciska na naturalny korzeń. Początkowo ból może być rozdzierający, a złe umieszczenie implantu lub brak leków może utrudnić lub uniemożliwić adaptację. Pacjenci muszą dbać o higienę jamy ustnej i nawyki żywieniowe zgodnie z zaleceniami lekarzy.

Ostatnim problemem jest to, że chociaż implanty dentystyczne są wykonane z tytanu i materiałów ręcznie kształtowanych przez ekspertów, nie są one niezniszczalne. Uszkodzenie może wystąpić w dowolnym obszarze, w tym samej koronie, a także filarach i śrubach. Jeśli to możliwe, należy wymienić pacjenta od nowa na najmniejsze uszkodzenia, które zostaną napotkane i wykryte podczas badania rentgenowskiego. Jest to bardzo żmudny proces dla tych, którzy nie zwracali uwagi na elementy osteointegracji w górnym segmencie. Konieczne jest 100% stosowanie się do zaleceń lekarza, w przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż nam się wydaje.

Czy jednak implanty dentystyczne są popularnym, prostym i skutecznym rozwiązaniem? Niezaprzeczalnie tak. Tylko 7% do 2% implantów dentystycznych zawodzi w ciągu pierwszych pięciu lat. Pacjenci zwykle narzekają na kłopot z ustawieniem zębów, ale już nie mają takich skarg na jego stosowanie. Implanty dentystyczne są wolne od próchnicy, trwałe i piękne, dzięki czemu możesz znów cieszyć się pełnią zębów. To najlepsze rozwiązanie dla wszystkich, którzy cierpią na próchnicę całkowitą.