Czy warto budować dom kanadyjski?

Czy warto budować dom kanadyjski? Domy kanadyjskie są bardzo popularnym rozwiązaniem. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się w krajach skandynawskich i Ameryce Północnej. Budowane są one na podstawie drewnianego szkieletu, który zostaje wypełniony warstwami włókniny i płytami wiórowymi, albo też gipsowo-kartonowymi. Jest to bardzo szybki proces, dlatego kusi przyszłych nabywców wizją stania się posiadaczem własnego domu w niedługim czasie.

Więcej zalet niż wad?

Tego rodzaju budownictwo wywołuje jeszcze wiele kontrowersji. Domy stawiane w tej technologii mają liczną rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Fakt, iż w głównej mierze konstrukcja została wykonana z elementów drewnianych, jest dla sporej grupy osób dowodem tego, iż dom nie będzie trwały. Skąd się to wzięło? Lata temu drewno nie było w odpowiedni sposób zabezpieczane. Skutkowało to tym, że budynki, które z niego powstawały, faktycznie nie cieszyły się dużą trwałością. Obecnie jednak domy kanadyjskie konserwowane są we właściwy sposób, co sprawia, że mogą one przetrwać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat. Kolejnym mankamentem przytaczanym przez sceptyków jest termo-odporność. Potrafią one szybko tracić ciepło w okresie zimowym. Współczesne techniki grzewcze pozwalają jednak na eliminację tego problemu. Mogą pojawić się również pewne problemy z odpowiednią akustyką w budynku. Kluczem do ich eliminacji, jest właściwie dobrana izolacja cieplna. Domy kanadyjskie mają jednak jeden niewątpliwy atut. Zalicza się do niego szybkość oraz łatwość jego budowy. Tego rodzaju dom może powstać nawet w ciągu kilku tygodniu. W przypadku stosowania klasycznych metod budowlanych, takich jak na przykład stawianie budynku z cegły, jest to niemożliwe do zrealizowania. Budowę można rozpocząć w zasadzie o każdej porze roku. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by fundament powstał w momencie, kiedy temperatura będzie na plusie. Drewno, z którego wykonywane są domy  w tej technologii, należy do materiałów ekologicznych i prozdrowotnych. Również cena domów kanadyjskich często potrafi być niższa, niż w przypadku stosowania innych metod budowlanych. Przemawia za tym w głównej mierze krótszy czas, który jest potrzebny na ukończenie budowy. Krótszy czas pracy ekipy budowlanej to realne oszczędności w portfelu.

Jak długo trwa budowa domu szkieletowego?

Czy warto budować dom kanadyjski?Pierwszym etapem, podobnie jak w przypadku każdego budynku mieszkalnego, jest postawienie fundamentów. Można zdecydować się na fundament w postaci płyty fundamentowej, fundamentu z podpiwniczeniem lub też ławy fundamentowej. Na tym etapie należy również wykonać stropy na ścianach fundamentu. Następnie powstaje konstrukcja szkieletu domu kanadyjskiego. Etap ten dotyczy przeprowadzenia wszystkich prac, począwszy od montażu podwalin, kończąc na konstrukcji dachu i stropów. Kiedy wszystkie prace konstrukcyjne zostaną wykonane, wówczas mamy do czynienia ze stanem surowym otwartym. Dalszym etapem jest montaż poszyć ścian zewnętrznych i przykrycie dachu płytą poszycia wraz z warstwą papy. Następuje także założenie wiatroizolacji ścian. W tym momencie dom jest już wstępnie zabezpieczony przez działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Można więc przejść do montażu drzwi, okien oraz rynien i pokrycia dachu. Później domy kanadyjskie nabierają już swego ostatecznego wyglądu, który został przewidziany w projekcie. Pojawia się elewacja, parapety, schody i komin. Prace mogą przenieść się do wnętrza budynku, gdzie należy wykonać wszelkie instalacje. Po wykonaniu izolacji cieplnej oraz akustycznej, mają miejsce wszelkie prace wykończeniowe, taki jak na przykład zakładanie oświetlenia, montaż podłogi i malowanie ścian. Cały ten proces zamyka się zwykle w ciągu kilku tygodni, po których nowy właściciel może już cieszyć się swoim domem.

Od czego zależy cena?

Końcowa cena domu kanadyjskiego zależy od kilku czynników. Jest to przede wszystkim wielkość samego budynku oraz ilość oszkleń wewnątrz. Istotny jest również stopień zaawansowania samego projektu. Wymyślny projekt, który zawiera w sobie różnego rodzaju dodatkowe elementy, takie jak balkony, wykusze i zadaszenia, będzie zdecydowanie bardziej kosztowny w jego realizacji. Poza tym mogą pojawić się również niestandardowe elementy, które będą musiały zostać wykonane na zamówienie. Oczywiście może się to znacząco przełożyć na zwiększenie kosztów. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest jednak budowanie domów o większych powierzchniach, gdyż oszczędzanie na metrażu i tak wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów stałych. Oszczędność może być zatem niewielka. Domy kanadyjskie mogą być również wykończone w całkowicie odmienny sposób. Dlatego też dom o podobnym metrażu, może być dwa razy droższy od innego. Pomimo wszystko uznaje się, że budowa przy zastosowaniu tej technologii potrafi być korzystniejsza pod względem finansowym od stawiania domu z tradycyjnej cegły.
Z uwagi na to popularność domów kanadyjskich rośnie i coraz częściej można się z nimi spotkać również na terenie naszego kraju. Proces ten w dalszym ciągu może postępować.