Bezproblemowa sprzedaż rozbitego samochodu

Bezproblemowa sprzedaż rozbitego samochodu – według danych udostępnionych przez polską policję liczba wypadków drogowych każdego roku maleje. W 2009 roku było ich nieco ponad 44 tysiące, a w 2018 o jedną czwartą mniej. Co ciekawe, tendencja ta jest tak widoczna pomimo stale rosnącego ruchu pojazdów silnikowych, których w naszym kraju zarejestrowanych jest blisko 30 milionów. Jeśli jednak w wyniku nieszczęścia wypadek dotyka prywatnego samochodu, po ostudzeniu emocji warto przemyśleć co robić dalej. Wśród opcji jest skup aut, naprawa, sprzedaż i złomowanie. 

Kontakt z rzeczoznawcą

Jeśli auto miało wykupione pełne ubezpieczenie AC, to osoba mogąca ocenić szkody powinna zjawić się na umówione spotkanie po uprzednim kontakcie telefonicznym. Dalsza procedura jest zależna od ubezpieczyciela. Natomiast w momencie, gdy AC nie było opłacone, warto się spotkać z rzeczoznawcą lub fachowcem na własną rękę. Dobrze jest zrobić to jeszcze zanim odwiedzimy skup aut lub złomowisko. Niektóre z pojazdów można bowiem niewielkim kosztem naprawić, a jeśli zniszczenia nie spowodowały zwichrowania całej konstrukcji ramy, to działanie takie może być całkiem opłacalne. Fachowcem nie musi być dyplomowany rzeczoznawca, najlepiej zaprosić na miejsce zaprzyjaźnionego mechanika, który przy okazji oceni czas pracy i jej poziom skomplikowania.

Powypadkowe nie znaczy gorsze

Skup aut powypadkowych to dość częsty proceder w Polsce. Firmy zajmujące się w tego typu działaniami skupiają się przede wszystkim na samochodach znanych marek, takich jak BMW, Ford, Audi, Opel czy Skoda. Niektóre punkty specjalizują się w pozyskiwaniu aut niemieckich, inne japońskich lub skandynawskich itd. Oczywiście cena za pojazdy po kraksie jest o wiele niższa niż te w idealnym stanie, jednak nawiązanie współpracy z takim pośrednikiem jest dalej opłacalne, jeśli nie mamy w planach naprawy wozu na własną rękę.

Część skupowanych maszyn jest przeznaczona do remontu, inne trafiają do demontażu na poszczególne podzespoły i służą jako „dawcy” akcesoriów. W efekcie skup aut musi być dla właściciela rentownym biznesem, więc cena zakupu musi się zwrócić z nawiązką. Jest to też powód, dla którego na rynek jest wypuszczanych tak wiele odrestaurowanych, rozbitych maszyn. Są one pozyskiwane w kraju i za granicą, doprowadzane do idealnego wyglądu i w przypadku mniej uczciwych handlarzy oznaczane jako „nieuszkodzone”. To cenna informacja również dla tych, którzy rozglądają się za używanym samochodem na rynku wtórnym i przeglądają oferty komisów.

Drobne uszkodzenia warto naprawiać

Bezproblemowa sprzedaż rozbitego samochoduNiektórzy właściciele aut, którzy mieli pecha i brali udział w kolizji, nie chcą słyszeć o ewentualnych naprawach. Tymczasem często okazuje się, że całkowicie uszkodzone drzwi, skasowany tył lub wgniecenia w okolicach nadkoli są dla blacharzy czymś zupełnie normalnym, co da się odratować, wykonując rutynowe czynności. Wycięcie kawałka karoserii i wstawienie reperaturki, jeśli jest zrobione w sposób profesjonalny, to w efekcie staje się nie do poznania dla przypadkowego przechodnia. Oczywiście czujnik lakieru wykaże ingerencję lakiernika, lecz w kontekście użyteczności auta nie będzie miało to żadnego znaczenia.

Dokonując naprawy, omijamy skup aut i konieczność pozbycia się ukochanej maszyny w mocno obniżonej cenie. Ma to sens oczywiście do momentu, w którym uszkodzenia wewnętrzne nie są zbyt rozległe. Jeśli lista elementów do wymiany jest niebezpiecznie długa i związana z newralgicznymi podzespołami (np. wchodzącymi w skład osprzętu silnika), to warto pomyśleć o rozstaniu z samochodem. Początkowa wycena i tak z pewnością zostanie przekroczona, a frustracja związana z wypadkiem również wzrośnie.

Skup aut po wypadku

Proces pozyskiwania aut powypadkowych jest dość prosty. Firmy ogłaszają się za pomocą wszelkich dostępnych nośników reklamowych — od ulotek wkładanych za wycieraczki, przez reklamy w radiu, po profesjonalne serwisy internetowe. Skup aut najczęściej poszukiwany jest właśnie za pośrednictwem internetu i to tam w pierwszym momencie spotyka się przedsiębiorca z interesantem.

Pierwszym krokiem jest dokonanie wstępnej wyceny, przykładowo na podstawie zdjęć i opisu uszkodzeń. Następnie na miejsce wysyłany jest ekspert, który ma realnie ocenić wartość odkupu samochodu. Jeśli strony dojdą do porozumienia, spisywana jest umowa, a należność wypłacana gotówką lub w postaci przelewu na konto. Pośrednik często pomaga również z załatwieniem spraw formalnych, takich jak wyrejestrowanie OC u ubezpieczyciela. Całość opiera się na prostej i przystępnej procedurze, która ma w minimalnym stopniu angażować obie strony i jak najszybciej doprowadzić do finiszu całej operacji.

Skup samochodów powypadkowych jest zatem rozwiązaniem bardzo prostym, pozwalającym na szybkie uzyskanie gotówki za uszkodzony pojazd. Warto brać pod uwagę, że im młodszy rocznik samochodu i lepsza marka, tym oczekiwania po stronie właściciela mogą być większe. Jednakże w żadnym przypadku nie ma co liczyć na odzyskanie pełnej kwoty rynkowej za pojazd, nawet jeśli procent uszkodzeń jest stosunkowo niewielki.