Jak wykonać ozonowanie?

Jak wykonać ozonowanie? Ozonowanie jest to czynność, dzięki której możemy dezynfekować pomieszczenia. Jest to metoda niezwykle skuteczna. Szczególnie dlatego, że możemy za jej pomocą dezynfekować na przykład przedmioty, takie jak meble tapicerowane czy dywany. Dezynfekcja tych rzeczy, z użyciem innych metod jest w zasadzie niemożliwa, bardzo trudna, mało skuteczna, lub szkodliwa dla dezynfekowanego przedmiotu. Ozonowanie jest to zatem czynność, którą będziemy musieli lub chcieli wykonywać coraz częściej.

Na rynku jest bardzo dużo firm, które zajmują się ozonowaniem. Cena ozonowania jest jednak dość znaczna, szczególnie jeśli chcielibyśmy ozonować, często. Prawdopodobnie będzie konieczne, abyśmy ozonowanie przeprowadzali samodzielnie. Nie ma właściwie co do tego przeciwwskazań natury prawnej lub technicznej, ale musimy pamiętać, że ozonowanie należy przeprowadzić w odpowiedni sposób.

Ozonowanie mieszkania i ozonowanie domu – czego będziemy potrzebowali?

Jeżeli będziemy chcieli ozonować dom lub mieszkanie, to (oczywiście bardzo skrótowo) w pierwszej kolejności musimy udać się na zakupy. Nie będziemy mogli przeprowadzić ozonowania, jeżeli nie kupimy ozonatora. Ozonator jest to urządzenie, nazywane inaczej generatorem ozonu. Urządzenie to obecnie jest dostępne w sprzedaży, dla zwykłego człowieka, dlatego nie musimy mieć tak naprawdę żadnych kwalifikacji czy zaświadczeń, abyśmy mogli tego typu urządzenia kupić. Co więcej, możemy kupić ozonator w zasadzie w każdym markecie budowlanym lub markecie z urządzeniami elektronicznymi. Ozonator to nie jest jednak jedyna rzecz, którą musimy nabyć. Powinniśmy zaopatrzyć się również w dość mocny i wydajny wentylator, w różnego rodzaju akcesoria do uszczelniania pomieszczeń, jak również dobrze byłoby być wyposażonym w czujnik ozonu. Dodatkowo potrzebna będzie nam na pewno maska chroniąca oczy oraz drogi oddechowe. Maska taka musi być również wyposażona w specjalny filtr, który jest dedykowany do ozonu. Przed takimi zakupami wiele osób martwi się tym, że ozonator może być drogi. Tak naprawdę ozonator może kosztować 30% tego wszystkiego, co tak naprawdę potrzebujemy do ozonowania.

Ozonowanie pomieszczeń – przygotowanie

Jak wykonać ozonowanie?Kiedy mamy już zakupiony odpowiedni sprzęt, powinniśmy przejść do realizacji zamierzonego przez nas zadania, czyli do ozonowania pomieszczenia. W pierwszej kolejności powinniśmy pomieszczenie przygotować. Etapy przygotowania możemy podzielić na dwa. Pierwsza faza jest to usunięcie z pomieszczenia wszystkich rzeczy, które nie chcielibyśmy, aby zetknęły się z ozonem. Z pomieszczenia powinniśmy usunąć przede wszystkim nasze zwierzęta domowe. Nie możemy dopuścić do tego, aby w ozonowanym pomieszczeniu pozostał pies, kot czy na przykład kanarek. Podobnie ma się rzecz z roślinami, ponieważ po prostu ozon na pewno im zaszkodzi, a jeżeli byśmy cyklicznie powtarzali ozonowanie i wystawiali nasze zwierzęta i rośliny na działanie tego gazu, to z pewnością skończyłoby się to jeszcze gorzej. Z pokoju powinniśmy również usunąć te elementy wyposażenia, które nie powinny się stykać z ozonem. Są to przede wszystkim rzeczy, które są wykonane w dużej mierze z gumy oraz elektronika. Elektronika jest bardzo podatna na działanie ozonu. Jest to spowodowane tym, że ozon ogólnie jest utleniaczem, dlatego powinniśmy elektronikę albo usunąć, albo w jakiś sposób zabezpieczyć tak, aby jeżeli nawet nie jesteśmy w stanie w stu procentach ograniczyć kontaktu tej elektroniki z ozonem, to zrobić to na tyle, w jakim stopniu w ogóle możemy.

Drugi etap przygotowania jest to uszczelnienie pokoju. Uszczelnienie musimy wykonać z dwóch powodów. W pierwszym przypadku powodem są względy bezpieczeństwa. Jeżeli ozonowane pomieszczenie nie będzie szczelnie odizolowane od reszty budynku, to przez różnego rodzaju szczeliny, czy na przykład przez wentylację, ozon może się przedostawać do innych pomieszczeń, co raczej jest niepożądane. Natomiast druga sprawa dotyczy tego, że w nieszczelnym pomieszczeniu ozonowanie będzie trwało zdecydowanie dłużej. Szansa na to, że będzie ona skuteczna, na pewno będzie dużo mniejsza.

Ozonujemy mieszkanie

Kiedy mamy przygotowane pomieszczenie, możemy zacząć ozonować. W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, aby ozonator umieścić możliwie jak najwyżej. Czyli jeżeli mamy do wyboru możliwość ustawienia ozonatora na podłodze albo na stole, to lepiej jest wybrać tę drugą opcję. Obok ozonatora musimy ustawić wentylator. Ogólnie ozon jest gazem cięższym od powietrza, dlatego będzie osiadał na podłodze. Jeśli nie będzie jakiejś wymuszonej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, to skutecznie zdezynfekujemy tylko podłogę. Reszta pomieszczenia będzie raczej poddana dezynfekcji w dość niewielkim stopniu. Kolejną czynnością, którą powinniśmy robić, jest sprawdzanie stężenia ozonu, za pomocą odpowiedniego czujnika ozonu. Możemy znaleźć różnego rodzaju normy, które wskazują, w którym momencie ozonowanie możemy zakończyć. W Polsce oczywiście najlepiej byłoby się oprzeć na normie, którą wyznaczył nasz rodzimy Sanepid. Jest to tak naprawdę najlepszy wskaźnik. Istnieją oczywiście różnego rodzaju tabele, które zestawiają wydajność ozonatora oraz kubaturę pomieszczenia. Oczywiście, jeżeli nie wyposażymy się w czujnik ozonu, to możemy wspierać się takimi tabelami, ale są one dość niedokładne. Lepiej jednak mieć takie dane niż żadne.